wtorek, marzec 21, 2023

Jakie funkcje pełnią bariery drogowe?

0
Jakie funkcje pełnią bariery drogowe

Barierki drogowe to stały, niezbędny element infrastruktury drogowej. Co warto wiedzieć na ich temat?

Bariery drogowe – czym są i do czego służą?

Barierki drogowe mają za zadanie zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa i redukować ryzyko wystąpienia wypadków. Dlatego też są one stosowane w miejscach uznawanych za groźne i niebezpieczne. Ewentualne wjechanie w nie jest w skutkach dużo mniej niebezpieczne niż wyjechanie poza drogę bez ich wykorzystania. To właśnie one:

 • stanowią zabezpieczenie przed zjechaniem samochodu, zapewniając tym samym bezpieczeństwo kierowcy,
 • skutecznie chronią przed wypadkiem w miejscach, w których prowadzone są budowy lub remonty,
 • minimalizują ryzyko staczania się pojazdu ze stromych zniesień,
 • pomagają autom trzymać się danej strony jezdni i zapobiegają wjechaniu na tę o przeciwległym kierunku, są one wykorzystywane w takich miejscach, gdzie występuje nasilony ruch, a samochody poruszają się z dużą prędkością, jak m.in. autostrady,
 • zapobiegają zderzenia się samochodu ze słupami betonowymi, czy innego rodzaju obiektami znajdującymi się w pobliżu, a także innymi pojazdami,
 • odgradzają pieszych od kierowców, dbając o zwiększenie ich bezpieczeństwa.

Ze wszystkich zalet, jakie są przypisywane barierkom drogowym, można skorzystać tylko wtedy, gdy zostaną one zamontowane w prawidłowy sposób.

Barierki drogowe – jakie są ich rodzaje?

Wśród najpopularniejszych barierek można wyróżnić:

 • bariery energochłonne – czyli tego stosowane w miejscach, w których samochody poruszają się ze zwiększoną prędkością, czyli m.in. na autostradach,
 • bariery skrajne – są one stosowane najczęściej przy krawędzi ruchliwych dróg,
 • bariery chodnikowe – mają one za zadanie odgrodzić pieszych znajdujących się na chodniku od kierowców, ich główną funkcją jest zapewnienie przechodniom maksymalnego poziomu bezpieczeństwa,
 • bariery tymczasowe – stosuje się je jedynie doraźnie w miejscach, w których są tymczasowo prowadzone roboty drogowe, remonty, czy budowy i w związku z tym reorganizowany jest tam ruch,
 • bariery ochronne – ich materiałem wykonania jest plastik lub beton, stosuje się je w miejscach, w których wyjechanie poza drogę mogłoby stanowić poważne zagrożenie,
 • bariery dzielące – stosowane na autostradach i drogach dzielonych w celu oddzielenia jezdni o przeciwległych kierunkach jazdy,
 • bariery wygrodzeniowe – są one wykorzystane m.in. podczas organizacji koncertów i innego rodzaju imprez masowych,
 • ekrany akustyczne – są one dźwiękochłonne, w ten sposób obecny na ruchliwych trasach hałas nie dochodzi do osób, które zamieszkują pobliskie tereny, ponieważ jest on odbijany lub tłumiony.

Czym są pieluchomajtki i kiedy warto je stosować?

0
Czym są pieluchomajtki i kiedy warto je stosować

Problem z nietrzymaniem moczu dotyka wielu osób przy różnego rodzaju chorobach. W związku z tym warto wiedzieć, jak zabezpieczać się przed nieprzyjemnymi sytuacjami związanymi z tą dolegliwością. Jednym z najczęściej polecanych w tym przypadku rozwiązań są pieluchomajtki. Czym są tego typu produkty i kto powinien z nich korzystać?

Znakomite i to pod każdym względem perfumy damskie

0
perfumy

Ponieważ dzisiaj już każdą szanującą się polską panią stać na możliwie jak najlepsze perfumy to na pewno także i ty poszukujesz aktualnie nie tylko wiedzy na ich temat ale także i miejsca w którym zawsze o ile to rzecz jasna będzie tylko możliwe sama je nabędziesz.

Czy masz już wobec tego taki punkt na oku? Czy wiesz już gdzie i to bez żadnego wahania powinnaś się po omawiane perfumy udać? Jeżeli jednak jeszcze nie do końca to my proponujemy tobie żebyś jak najszybciej a najlepiej już w tym momencie została czytelniczką i klientką pewnej jak najbardziej znakomitej firmy. Link do jej strony internetowej masz podany poniżej. W tym miejscu czeka na ciebie jak najbardziej praktyczna i jak najbardziej konkretna wiedza na temat możliwie jak najbardziej renomowanych damskich perfum. A potem na pewno będziesz z niej wielokrotnie korzystała i to bez żadnych wątpliwości. My już teraz jesteśmy o tym jak najbardziej przekonani i na pewno nigdy nie zmienimy swojego zdania. Źródło znakomitej wiedzy o perfumach dla pań Możecie zatem już teraz postawić na jak najbardziej renomowane i znakomite perfumy dla kobiet. Jeśli jednak same nie wiecie jeszcze gdzie w tym celu powinnyście się i to możliwie jak najszybciej udac to niczego nie straciłyście. Albowiem poniżej podajemy wam link do strony internetowej pewnej znakomitej firmy specjalistycznej. W tym punkcie każda z was zawsze będzie wiedziała wszystko na omawiany przez nas temat. I jesteśmy pewni i jak najbardziej przekonani że będziecie z takiego rozwiązania jak najbardziej zadowolone zwłaszcza w chwili kiedy zaczniecie używać wspomnianych perfum. A będą to perfumy jak najbardziej znakomite i to pod każdym względem. My nie wątpimy w to że tak będzie a wy nie czekajcie ani też nie zwlekajcie lecz jak najszybciej w tym renomowanym zakładzie poznajcie jak najbliżej perfumy damskie. Nie da się ukryć że oferta tego sklepu jest pod każdym względem imponująca. Zatem możliwie jak najszybciej powinnyście z niej korzystać dla swojej satysfakcji.

Pościel dla dziewczynki — 5 kolorów dla małych księżniczek

0
Pościel dla dziewczynki — 5 kolorów dla małych księżniczek

Twoja córka jest zafascynowana światem księżniczek? W takim razie z pewnością przypadnie jej do gustu aranżacja pokoju inspirowana baśniowymi klimatami. Z całą pewnością warto zadbać o to, żeby wszystkie elementy wystroju pasowały do stylu pomieszczenia. Dotyczy to również prześcieradła i poszewek. Sprawdź, jakie kolory pościeli zapewnią dziewczęcy efekt w pokoju kilkulatki.

Róż

Ten kolor zazwyczaj jest pierwszym skojarzeniem w przypadku pościeli dla dziewczynek. Idealnie wpisuje się w księżniczkowe klimaty i rzeczywiście jest wprost uwielbiany przez małe damy. Różowe komplety ze strony https://nyks.pl/posciel/kolory/rozowa są dostępne w różnych odcieniach i wzorach. Pozwala to na dopasowanie wyglądu pościeli do kolorów w pomieszczeniu i preferencji dziecka. Stonowane aranżacje można uzupełnić delikatnymi pastelami i romantyczne kwiatami. Efekt ożywienia mogą natomiast zapewnić neonowe odcienie różu i wyraziste motywy np. geometryczne zygzaki.

Beż

Małe fanki klasycznej elegancji z pewnością docenią gustowną pościel w beżowym kolorze. Takie komplety często wyglądają bardzo dorośle, co może spodobać się w szczególności dziewczynkom naśladującym mamy. Ponadto beż jest niesamowicie uniwersalny i może być łączony z dowolnymi barwami. Może zatem pasować do wystroju pokoju nawet po remoncie. Na dodatek świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku pięciolatki, jak i ośmiolatki bądź nieco starszej dziewczynki. Do pokoju córki można wybrać beżową pościel np. z subtelnym wzorem w groszki, ale można też postawić np. na motyw bajkowych zwierzątek czy też kraty na białym tle.

Mięta

Subtelna mięta również może sprawdzić się w pokoju kilkulatki, która lubi dziewczęce klimaty. Cukierkowy efekt może zapewnić zwłaszcza pastelowa mięta, która pojawia się na wielu kompletach pościeli ze sklepu online Nyks. Taki kolor wygląda bardzo korzystnie w połączeniu m.in. z bielą, beżem, brązem, szarościami i pudrowym różem. Może też stworzyć zgrany duet ze złotem i srebrem. Córce mogą spodobać się np. białe poszewki z miętowymi i szarymi gwiazdkami czy też z motywem białych groszków na miętowej tkaninie.

Wrzos

Ciekawą alternatywą dla różu może być romantyczny wrzos, który także pasuje do aranżacji inspirowanych światem księżniczek. W zależności od preferencji dziecka można zdecydować się na nieco ciemniejszą wersję bądź pójść w kierunku pastelowych odcieni. W obu przypadkach pościel z pewnością będzie mieć bardzo dziewczęcy charakter. Wrzos można śmiało zestawić np. z beżem bądź szarościami. W kwestii motywów warto zwrócić uwagę m.in. na groszki, kwiaty i serduszka.

Błękit

Niebieski kolor zdecydowanie nie jest zarezerwowany jedynie dla chłopców. Jeśli córka nie przepada za różem, a jednocześnie lubi dziewczęce klimaty, to warto pomyśleć o błękitnej pościeli. Świetnie sprawdzi się zwłaszcza pastelowy odcień, który wygląda dobrze w połączeniu m.in. z beżem, bielą, szarościami i pudrowym różem. Ciekawy efekt może dać też zestawienie pastelowego błękitu z kolorem liliowym.

Jak łatwo znaleźć nową pracę?

0
praca

Ofert pracy cały czas przybywa. Teraz nawet osoby niemające doświadczenia i niemające żadnych szczególnych kompetencji mogą w tych ogłoszeniach przebierać, wybierając spośród nich tylko te, które wydadzą się im najbardziej interesujące czy np. najbardziej atrakcyjne pod względem finansowym. Pracownik stał się wręcz ważniejszy od pracodawcy. Jeżeli przy tym wszystkim szuka on pracy dokładnie w Szczecinie, od razu może założyć, że na pewno błyskawicznie ją znajdzie. Najwyższa pora się dowiedzieć, jak to robić efektywnie. Jak znaleźć dobrą pracę w Szczecinie, by od samego początku być z niej zadowolonym i nie chcieć zbyt szybko jej znowu zmieniać?

Dłuższe włosy na wyciągnięcie ręki

0
Dłuższe włosy na wyciągnięcie ręki

Jeżeli żywo interesują się Państwo tematyką fryzjerską lub też perukarską, z pewnością są Państwo świadomi, iż metody przedłużania włosów dostępne obecnie na polskim rynku trudno już policzyć na palcach jednej ręki, a wszystko to dzięki nieprzerwanemu rozwojowi technologicznemu oraz opracowywaniu nowych urządzeń, dzięki którym zabieg ten staje się nie tylko coraz bezpieczniejszy dla konsumenta, ale także daje o wiele bardziej spektakularne efekty. Warto jednak wiedzieć, że jeżeli chodzi o metody przedłużania włosów, to najbardziej klasyczną z nich oraz najbardziej rozpowszechnioną jest bez wątpienia technika keratynowa. Na czym ona polega i w jaki sposób pozwala poprawić objętość oraz długość naszej fryzury? Sprawdźmy to!

Metoda keratynowa określana jest także metodą przedłużania „na gorąco”, jako że bazuje ona na wykorzystaniu zgrzewów keratynowych, dzięki którym możliwe jest mocowanie dopinek oraz im podobnych pasemek włosów bezpośrednio do naszego uczesania. Aby możliwe było zapewnienie solidnego, a jednocześnie naturalnie prezentującego się mocowania wykorzystywany jest pistolet z keratynowymi wkładami lub też specjalna zgrzewarka generująca duże ilości ciepła. Pomimo, że same zgrzewy są jak najbardziej bezpieczne, szczególnie jeżeli powstają z keratyny wysokiej jakości dostarczanej przez producentów mogących pochwalić się doskonałą wręcz renomą na rynku, to jednak należy w tym miejscu nadmienić, iż to właśnie wysoka temperatura jest dla niektórych konsumentów rozwiązaniem problematycznym. Może ona bowiem powodować, że końcówki włosów będą się nadmiernie przesuszać, a one same mogą wykazywać większą tendencję do wypadania. Oczywiście problemy te można zminimalizować jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych. Jakiej żywotności zgrzewów możemy się spodziewać korzystając z tej metody przedłużania włosów? Zdaniem ekspertów zależnie od sposobu pielęgnacji oraz częstotliwości pielęgnowania, pasemka mocowane przy pomocy keratyny mogą utrzymać się na głowie od czterech do sześciu miesięcy, co w połączeniu z relatywnie niewygórowaną ceną zabiegu sprawia, iż dla wielu konsumentów metoda keratynowa jest w dalszym ciągu najlepszym rozwiązaniem na rynku. Serdecznie zapraszamy do wizyty w naszym salonie w sytuacji, gdyby i Państwo chcieli poddać się tego typu zabiegowi – zapewniamy, iż zostanie on przeprowadzony przez najlepszych profesjonalistów w branży mogących pochwalić się wieloletnim doświadczeniem oraz praktyką, dzięki którym po opuszczeniu salonu będą Państwo mogli być w pełni przekonani, iż Państwa nowa fryzura wprawi w osłupienie znajomych, rodzinę oraz współpracowników – a o osiągnięcie dokładnie takiego efektu Państwu przecież chodzi, czyż nie? W naszym przybytku można także nabyć wysokiej jakości kosmetyki znacznie ułatwiające pielęgnowanie tak własnej fryzury jak i dopinek oraz akcesoria, dzięki którym ich układanie stanie się dziecinną zabawą, a nie natomiast jak miało to miejsce do tej pory – dość nieprzyjemnym doświadczeniem, którego staraliśmy się w miarę możliwości unikać!

Zabawa i praca w grupach – czy warto je stosować?

0
Zabawa i praca w grupach

Jako dorośli każdego dnia mamy okazję funkcjonować w rozmaitych środowiskach. W domu spędzamy czas z rodziną i najbliższymi, wolne chwile przeznaczamy na spotkania ze znajomymi, a w pracy współpracujemy z naszymi kolegami i koleżankami. To oczywiście jedynie niewielki ułamek tego, w jakich grupach przychodzi nam działać. Natomiast to, co z pewnością możemy o nich powiedzieć to fakt, że znacząco różnią się pod względem specyfiki. W każdej z nich musimy się jakoś odnaleźć, co niekiedy nie jest takie proste. To, jak dobrze potrafimy się zaaklimatyzować jest między innymi uwarunkowane tym, jak wyglądała nasza ścieżka rozwoju w dzieciństwie. Z uwagi na to, już od najmłodszych lat warto kształcić uczniów w tym kierunku. Im szybciej zaczniemy wprowadzać to w życie, tym lepiej poradzą sobie oni w dorosłości. Kształtuje to bowiem otwartość na ludzi, umiejętność współpracy czy rozwiązywania pojawiających się konfliktów. Dobierając odpowiednią metodę możemy naprawdę wiele osiągnąć.

Praca w grupie – korzyści

Jakich korzyści możemy spodziewać się wprowadzając pracę w grupach? Jak już zostało to wspomniane, na każdym kroku będziemy mieli do czynienia z przeróżnymi ludźmi. Z niektórymi z nich łatwiej złapiemy wspólny język, z innymi będzie to szło nieco bardziej opornie. Nawiązywanie relacji nie musi wiązać się jedynie ze zdobywaniem bliskich przyjaciół, a również umiejętną komunikacją, która przyniesie oczekiwane rezultaty. Współpraca to zdolność funkcjonowania w grupie i dążenie do osiągnięcia wspólnie postawionego sobie celu. Tworząc więzi możemy realizować kolejne projekty obmyślając innowacyjne rozwiązania i wymieniając się swoimi spostrzeżeniami. Niezależnie od tego jaką pozycję obejmiemy w grupie, powinniśmy potrafić się komunikować. Jednak, żeby mogło się tak stać potrzebna jest praktyka, a nie kolejne podręczniki, które będą jedynie wyjaśniać jak to osiągnąć.

Jakie umiejętności nabywają dzieci?

Osoby w młodym wieku są niezwykle podatne na rozwój i pochłaniają wiedzę niemal z prędkością światła. Jest to więc najlepszy czas na nabywanie nowych umiejętności. Pamiętajmy jednak, że zmuszając dziecko wszystko może obrócić się przeciwko nam. Tak więc, jeśli da się ominąć podręczniki, a wprowadzić więcej zabawy i praktycznych zadań, warto pójść w tym kierunku. Pracując w grupie dzieci wszechstronnie się rozwijają. Uczą się myśleć, wyciągać wnioski, a także argumentować własne zdanie. Oczywiście oprócz tego, mogą szkolić się w otwartości na odmienność poglądów innych osób. Dzięki temu, jest większa szansa na to, że przyszłości nie będą zapatrzone tylko w siebie i nie będą uznawać, że tylko ich przekonania są słuszne. Dodatkowo, będzie to dla dzieci element rozrywki, ponieważ będą uczyć się poprzez zabawę.

Jak działać, by było to skuteczne

Podczas zabawy w grupach istotnym czynnikiem jest jak najwyższy stopień integracji. Im bardziej zespół będzie zgrany, tym skuteczniej będą realizowane zadania czy projekty. Będą one bardziej kreatywne i innowacyjne. Cel, który jest do osiągnięcia jest bardzo ważny, natomiast sama droga nie jest wcale mniej istotna. Wśród dzieci musi pojawić się nutka zaufania, która pozwoli na pójście dalej. To na tej podstawie możliwe jest rozdzielenie poszczególnych czynności i posiadanie pewności, że dana osoba temu podoła. Kierując się zasadą „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” pozwalamy młodym osobom na naukę, że nie zawsze musimy wszystko wykonywać samodzielnie.

Czy ratowanie się chwilówkami w pandemii się uda?

0
Czy ratowanie się chwilówkami w pandemii się uda

Nie trzeba być wybitnie genialnym po to by stwierdzić, że opcja taka jak chwilówka na dowód zniknie z oferty nie jednego skoku w czasach powiązanych z tym kryzysem wywołanym przez pandemię. Mowa tu konkretnie o tym, że podmioty udzielające niewielkich pożyczek ( https://pozyczkolog.pl/ ) będą w niemal każdym przypadku znacznie wnikliwiej sprawdzać swoich klientów, a to rzecz jasna problem dla ratujących się chwilówką. Ten aspekt sprawy jest znany wielu ludziom i to w pewnym sensie prosta sprawa. Osoba, która jeszcze jakiś czas temu miała pełny etat, a obecnie te 3/4 etatu nie uzyska chwilówki od skoku tak łatwo, a tym bardziej niewielkiego kredytu od bardziej stabilnego finansowo banku międzynarodowego. Tak będzie do czasu, w którym to sytuacja finansowa tej osoby się nie poprawi, ale raczej nie uratuje się finansowo za pomocą chwilówki, bo póki jej sytuacja finansowa jest mniej stabilną ta opcja jest raczej mało prawdopodobną. Niektórzy będą takie chwilówki uzyskać za pomocą innej osoby, czyli mogą użyć jakichś dokumentów, które są do pewnego stopnia sfałszowanymi, ale i takie sprawdzą pracownicy skoku, bo w trudnych czasach wiele danych trzeba weryfikować.

Nieciekawe sytuacje

Pewne osoby ten kryzys wywołany przez pandemię zastał w czasie, w którym to spłacali tę chwilówkę na raty na dowód. Tego typu osoby o dość niskim ( https://pozyczkolog.pl/ ) przychodzie i mieszkające w skromnych mieszkankach zapewne już spotkała eksmisja, czyli to wyrzucenie na bruk. Część z nich rzecz jasna jakoś się wybroniła i zamieszkała u tej najbliższej rodziny, ale problem ten to dopiero początek. Jednym słowem łatwiej miały osoby samotne ratujące się za pomocą chwilówek, a nie te, które miały dodatkowo dwoje dzieci i do tego jeszcze żonę na utrzymaniu. W przypadku tych osób problem był rzecz jasna tym bardziej złożonym, choć i te osoby po części ratowały zapomogi socjalne. Ich na dokładkę dotyczy inny problem, a konkretniej to, że waloryzowane są z roku na rok tylko nieznacznie, a koszty życia niestety rosną i to niemal z roku na rok. Mowa tu o rosnących cenach pewnych typów produktów, czyli o tym, że w styczniu kolejnego roku raczej będzie drożej.

Podwyżki na styczeń roku 2022

Ludzie, którzy  ledwością radzą sobie ze spłacaniem chwilówek mogą mieć też i te większe problemy w styczniu roku 2022. Mowa tu konkretnie o tym, że właśnie wtedy podwyżki obejmą ceny energii elektrycznej i ceny gazu. W tym aspekcie rzecz jasna tkwi problem dla ludzi, którzy nawet na chwilę obecną ledwo sobie radzą z tym wszystkim, bo na początku roku 2022 będą miały więcej problemów. Rzecz jasna te konkretne osoby mogą też wyjechać na kontrakt do Niemczech lub do Francji, choć i ta opcja nie jest pewną w tych stu procentach, bo nieciekawa sytuacja ekonomiczna dotyczy całego świata, a nie tylko Polski. Chyba dlatego niektórzy po jakimś czasie kombinowania najzwyczajniej w świecie się poddadzą i zaczną szukać pomocy u znajomych i niekiedy nawet u tej dalszej rodziny, bo w tej pomocy będzie jedyny ratunek tych ludzi.

Nowy używany komputer

0
Nowy używany komputer

Zastanawiasz się nad kupnem nowego komputera? A może stary laptop nawalił i nie chce już dobrze działać albo co gorsza w ogóle nie daje się go włączyć? Naprawa w takiej sytuacji może być bardzo droga i lepszym rozwiązaniem mogą się okazać laptopy używane. Ich zakup nie wiąże się z dużym ryzykiem, a można w fantastycznej cenie ustrzelić naprawdę doskonały egzemplarz, którzy posłuży Ci świetnie jeszcze przez dobrych kilka lat. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy zarówno w przypadku drogich napraw, jak i jest świetną alternatywą dla zakupu drogiego sprzętu prosto ze sklepu.

Skąd pochodzą używane komputery?

Ich pochodzenie w dobrych punktach jest sprawdzane i pochodzą one przede wszystkim z leasingu. Oznacza to, że były użytkowane wyłącznie przez krótki okres czasu, regularnie serwisowane i przeważnie używane wyłącznie do celów firmowych. Takie używane laptopy są praktycznie jak nowe, a ich cena potrafi być nawet kilkukrotnie niższa niż tego samego modelu w sklepie. Zwykle mają też od razu zainstalowany legalną wersję systemu Windows, którą można bez problemu zaktualizować do najnowszej wersji, a także inne przydatne oprogramowanie.

Kolejną kwestią, której warto poświęcić chwilę jest fakt, że na laptopy używane pochodzące z leasingu jest zazwyczaj udzielana gwarancja. Zazwyczaj można liczyć co najmniej na czternastodniową gwarancję rozruchową, ale w przypadku profesjonalnych punktów sprzedaży jest to pół roku, a nawet cały rok! Dzięki temu nawet jeżeli coś nie będzie działało tak jak trzeba, co zdarza się niezmiernie rzadko, to można liczyć na naprawę lub wymianę sprzętu na taki sam, ale stuprocentowo sprawny model.

Dlaczego to się tak bardzo opłaca?

Ceny, w jakich sprzedawane są dobre i sprawne używane laptopy, wynikają wprost ze zjawiska skali. Polega ono na tym, że przedsiębiorstwa pozbywają się przeważnie bardzo wielu komputerów na raz, a skupuje je pojedyncza firma, która je dalej odsprzedaje. Dzięki temu może konkurować cenami z niewielkimi punktami sprzedaży i z prywatnymi osobami, które sprzedają swoje stare laptopy na portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych.

Kupując laptopy używane należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności. Sprzedawcę powinieneś najpierw dokładnie sprawdzić i upewnić się, że dysponuje on komputerami pochodzącymi z legalnej dystrybucji oraz że laptopy faktycznie pochodzą z leasingu. Jeżeli kupujesz w sporym sklepie internetowym albo w istniejącym oficjalnie punkcie stacjonarnym z przyzwoitą siedzibą, możesz się nie martwić i spokojnie dokonać zakupu.

Modelarstwo – jak zacząć?

0
Modelarstwo

Modelarstwo od bardzo dawna jest jednym z popularniejszych hobby. Nieważny jest tutaj wiek czy płeć, ponieważ każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie i dodatkowo świetnie się przy tym bawić. Swojej przygody z modelarstwem nie zostawiaj jednak przypadkowi. Na początku dobrze jest odpowiednio się przygotować, poznając podstawowe typy modelarstwa, wybierając odpowiednie modele oraz zaopatrując się w niezbędne akcesoria. 

Czym jest modelarstwo?

Najprościej rzecz ujmując jest to odwzorowywanie obiektów (istniejących lub nie) w odpowiednio pomniejszonej skali. Jest to tak zwane modelarstwo redukcyjne, które stanowi wierną kopię oryginału. Zdecydowanie najpopularniejsze są tutaj modele statyczne, które nie zawierają mechanizmów wprawiających modele w ruch.

Modelarstwo redukcyjne dzieli się z grubsza na trzy podstawowe grupy (w zależności od użytych materiałów):

 • plastikowe
 • zapałczane
 • kartonowe

Obecnie modele dysponujące napędami cieszą się coraz większą popularnością. Należą one do tzw grupy RC (radio control) i ze względu na zwiększoną trudność w ich składaniu, nie są one polecane dla początkujących użytkowników.

Modelarstwo redukcyjne – co dokładnie można tworzyć?

Najpopularniejszymi są tutaj modele statków, samolotów, helikopterów czy pojazdów lądowych. Bardzo dużą grupę stanowią tutaj sprzęty militarne takie jak czołgi czy okręty wojenne. Dodatkowo coraz częściej spotkać możemy modele budynków, figur czy pomników. Dzięki temu jesteśmy w stanie tworzyć całe makiety imitujące miasta, wsie czy punkty komunikacyjne (dworce kolejowe, lotniska, porty itd).

Jeżeli zamierzamy zająć się modelarstwem powinniśmy wybrać tę dziedzinę która nas najbardziej interesuje. Dla przykładu może to być okres I lub II wojny światowej. Z pewnością znajdziemy całą masę modeli imitujących zarówno miejsca walk jak i używany w tamtym okresie sprzęt. Modelarstwo może się więc okazać częścią większego hobby, jakim będzie historia czy geografia.

Niezbędne narzędzia

Do złożenia niemal każdego modelu będziemy potrzebowali kilku podstawowych narzędzi. Przede wszystkim powinny to być cążki, nożyk (najlepiej z wymiennymi ostrzami), papier ścierny czy pędzle. Jeżeli nie do końca wiemy, jakie akcesoria okażą się niezbędne warto odwiedzić stronę: https://modelnet.pl/akcesoria-modelarskie/. Znajdziemy tutaj szeroki wybór narzędzi modelarskich, jak również będziemy w stanie zakupić rożne modele.

Modelarstwo jest wspaniałym i rozwijającym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Tylko od nas zależy czy i kiedy się nim zainteresujemy. Jednak warto to zrobić, bo jest to hobby dla każdego !

ZOBACZ TEŻ