Co wpływa na wyleganie zbóż?

Bynajmniej nie chodzi tu wyłącznie o wyleganie zbóż, bowiem te same przyczyny, a także konsekwencje dotyczą rzepaku, kukurydzy, traw siennych, a nawet roślin bobowatych. Najczęstszą przyczyną tytułowego wylegania są oczywiście niesprzyjające warunki atmosferyczne – zaliczamy do nich silne wiatry, nawałnice oraz gradobicia.

Nieprzewidywalna aura

Wspomniane zjawiska występują o różnych porach i odmiennej częstotliwości. Różny jest także stopień ich nasilenia. Warto podkreślić, iż podatność na wyleganie jest tym większa, im  większe są kreowane przez rolnika plony generowane roślin. Jak to wygląda w praktyce? Innymi słowy – utrzymanie źdźbła zbóż plonu ziarna w ilości 5t/ha jest nader łatwiejsze niż w przypadku 15t/ha. Związek przyczynowo-skutkowy w takich przypadkach kończy i zaczyna się na zjawiskach meteorologicznych, które w dobie dzisiejszego klimatu nie sprzyjają uprawie.

Inne czynniki

Innym, ale także częstym czynnikiem wpływającym na wyleganie zbóż są tzw. błędy agrotechniczne – mowa tu przede wszystkim o zbytnim zagęszczeniu łanów spowodowanym nadmiernym nawożeniem azotem. Związek z tego typu kłopotami ma także zły dobór gatunków do gleb – większość rolników decydujących się na odmiany długosłome może liczyć się z większym narażeniem na problem wylegania.

Podstawy biologii

Aby mieć pewność, że określony gatunek sprzyja klasie gleb, jej rodzajowi oraz prognozowanym zjawiskom atmosferycznym należy cofnąć się do podstaw biologii – królowej nauk przyrodniczych. Dzięki niej można się dowiedzieć m.in., że straty wynikające z wylegania w dużej mierze zależą od rodzaju gatunków oraz fazy w którym oddziałują na nie zjawiska atmosferyczne. W gwoli przykładu – żyto jest wrażliwe na wyleganie w fazie kwitnienia, zaś owies tuż przed kłoszeniem. To właśnie termin ma w tej kwestii znaczenie kluczowe – nie tylko ewentualnych strat, ale także jakości plonu.

Aby zadbać o swoje przyszłe plony, warto zastosować wysokiej jakości – specjalistyczny środek jakim jest antywylegacz Modus od Sygnety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here