Franczyza

Jak to się stało, że franczyza rządzi światem? Jakie są największe sieci w Polsce? Dlaczego na liście 100 najbogatszych firm jest tak dużo franczyz? Dziś zaspokoimy państwa ciekawość.

Franczyza – jak to działa, czym jest?

Franczyza to system prowadzenia działalności, który mocno stawia na decentralizację. Lokalni liderzy podejmują wyzwanie prowadzenia lokalu danej marki, natomiast inne organy firmy skupiają się na tworzeniu jej wizerunku, wypracowywaniu korzystnych układów z dostawcami i tworzeniu sieci logistycznej. Taki podział jest bardzo skuteczny. Franczyzobiorca przeważnie jest osobą, która lepiej niż duża korporacja rozumie, co należy zrobić, by spełniać potrzeby społeczności w danym miejscu. Natomiast szef zarządu lepiej zna się na biznesie per se, więc siedząc w swoim biurze, zdecydowanie osiągnie większy sukces, niż próbując podejmować się prób tworzenia niewielkiego lokalu w dzielnicy dużego miasta. Bogu co boskie, cesarzowi co cesarskie – tak można by ująć franczyzę w starym powiedzeniu. Jednak dlaczego to tak skuteczny system w XXI wieku? Zerknijmy wstecz – zerknijmy na II wojnę światową.

II wojna światowa, zimna wojna, średniowiecze – historia franczyzy jest niesamowita

Niby prosty system prowadzenia biznesu, ale nie do końca. Franczyza to określenie, które pochodzi z języka francuskiego. Doszukiwać się w nim można genezy średniowiecznej, a może nawet wcześniejszej. Taki styl prowadzenia biznesu był dobrze znany w średniowieczu, jednak nikt na pewno nie zakładał, że w XXI wieku każda duża gospodarka będzie miała po setki sieci tego typu, a nawet tysiące. Dziś przedsiębiorstwa franczyzowe odnotowują sukcesy. Biznes przeszedł z centralnie zarządzanego na zdecentralizowany. Wielkie korporacje coraz więcej władzy oddają w ręce swoich pracowników. Duża doza zaufania, globalizm, ewolucja – wszystko to wpływa na to, że przedsiębiorstwa XXI wieku bez wahania sięgają po model franczyzowy gdziekolwiek jest to możliwe. Jak to wygląda jednak w praktyce? Mamy w Polsce bardzo znaną sieć sklepów – Żabka – franczyza ta stworzyła aż 6 000 lokali. To ogromna liczba, biorąc pod uwagę jedynie krajową ekspansję. Wymienić można wiele ciekawostek na temat marki Żabka. Franczyza ta jest określana jako największa sieć kawiarni w Polsce. I coś w tym jest – w większości, jeśli nie we wszystkich marketach Żabka znajdziemy dział Żabka Cafe, gdzie możemy posilić się ciepłym posiłkiem, napić kawy lub herbaty i zjeść osławionego hot-doga z Żabki.

Żabka – franczyza – czy się opłaca tego typu biznes w Polsce?

Liczba placówek na poziomie 6 000 sporo mówi o kondycji sieci. Ale to nie tylko liczba przemawia za siecią Żabka. Franczyza stawia na różnorodne usługi. W lokalu Żabka możemy bez problemu zjeść posiłek, zrobić zakupy, odebrać paczkę – możliwości jest wiele. Innowacyjna aplikacja Żappka jest jedną z najpopularniejszych tego typu w Polsce. Sieć prowadzi rekrutację. Jak zostać ajentem Żabka? Franczyza to potencjalna ścieżka rozwoju dla wielu osób, przekonajmy się, co sieć ma do zaoferowania.

Żabka – franczyza – czy się opłaca zostać ajentem w 2020?

W każdej franczyzie trzeba liczyć się z kwotą rozruchową. W przypadku sieci Żabka jest to 5 000 złotych. Za nie otrzymujemy wypełniony towarem sklep, wyposażenie i pierwszą transzę na wynagrodzenia pracowników. Pracując w sieci Żabka jako ajent, możemy zarobić powyżej 16 000 złotych netto miesięcznie. Jest to przychód gwarantowany. Czy się więc opłaca? Aktualnie trwa największa do tej pory promocja tego typu. Warto się zastanowić samemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here