Jak działa mostek prostowniczy?

0
5748

Dla spawalnictwa ogromne znaczenie mają urządzenia zwane mostkami prostowniczymi. W dzisiejszym poradniku sprawdzimy czym jest taki mostek, jaką pełni funkcję i odpowiemy sobie na pytanie, dlaczego jest tak ważny w procesie spawania zarówno elektrodowego, jak i metodą MIG/MAG, a także innych.

Formowanie prądu spawalniczego

Przede wszystkim dla dobrego spawania powinno się wykorzystywać prąd stały. Dzięki niemu łuk elektryczny jest stabilny i nie gaśnie łatwo. Jednak taki prąd nie jest powszechnie dostępny w naszych gniazdkach, zarówno jednofazowych jak i trójfazowych. Mamy w nich prąd przemienny o napięciu fazowym 230 V i międzyfazowym 400 V, oraz częstotliwości 50 Hz. Częstotliwość oznacza tyle, że prąd pięćdziesiąt razy na sekundę zmienia swój kierunek przepływu, a więc i napięcie na przeciwne. Pomiędzy tymi zmianami następuje krótki moment, gdy napięcie jest równe 0 V, czyli de facto prąd nie płynie.

Powyższa zależność ma ogromny wpływ na spawanie. Gdyby po prostu przetransformować ten prąd za pomocą transformatora i wykorzystać bezpośrednio do spawania, łuk bardzo łatwo by gasł. Każde przejście przez 0 V mogłoby potencjalnie wygasić łuk spawalniczy. Co prawda spawanie prądem przemiennym jest zalecane dla spawania niektórych delikatnych materiałów, jak aluminium, ale na ogół jest niepożądane. Mostek prostowniczy jest więc niezbędny, ponieważ to właśnie on zamienia prąd przemienny z gniazdka w prąd stały, który jest lepszy do spawania.

Jak wygląda budowa mostka?

Urządzenia do prostowania prądu znajdziemy już w elektronice, w każdej ładowarce do telefonu czy zasilaczu sieciowym. Większość urządzeń elektronicznych pracuje bowiem na prądzie stałym o niskim napięciu. Oczywiście do spawania potrzebujemy mostków prostowniczych (https://www.eltrex.net.pl/mostki-prostownicze,c29.html) o bardzo dużych mocach, tak by były w stanie oprzeć się prądom rzędu setek amper. Takie mostki na ogół są już wbudowane w spawarki, trzeba tylko przed spawaniem upewnić się, że pokrętło wyboru typu prądu na spawarce jest ustawione w położenie prądu stałego. Takie ustawienie umożliwi nam spawanie większości dostępnych metali, zarówno stosując klasyczną spawarkę elektrodową jak i migomat. Mostek zbudowany jest z czterech diod prostowniczych dużej mocy, które połączone są w tak zwany układ Graetza, stąd też inna nazwa tego urządzenia to właśnie Mostek Graetza.

Jak możemy się przekonać, mostek prostowniczy nie jest w czasie spawania niezbędny, ale dzięki niemu mamy bardzo ułatwione zadanie. Tworzy nam on prąd stały, którym o wiele łatwiej jest spawać niż prądem przemiennym, który sprzyja gaśnięciu łuku elektrycznego. Dzięki temu spawa się szybciej, łatwiej, uzyskując odpowiedni przetop i wytrzymałość połączeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here