Kupujemy teleskop

Teleskop to nie tylko sprzęt, ale dla początkującego obserwatora początek, bądź koniec zainteresowania wszechświatem. Dlaczego koniec — zapytają niektórzy? Nieodpowiedni, kiepskiej, supermarketowej jakości prędzej zniechęci do kosmicznych podróży, niż rozbudzi ciekawość na dobre. Dlatego zakup teleskopu powinien być naprawdę przemyślany i oparty przede wszystkim o wysoką jakość samego sprzętu.

Pierwszy teleskop – niełatwy wybór

Kupowanie teleskopu nie należy do prostych zadań. Przede wszystkim musimy dopasować go do indywidualnych oczekiwań, a także możliwości finansowych. Zazwyczaj to ta druga kwestia jest dość kłopotliwa. Supermarketowe okazje poniżej 600 złotych nie są warte naszego zachodu. Niestety, w tym przypadku niska cena oznacza także mierną jakość. Teleskop, który w domyśle ma nam służyć kilka lat będzie kosztował ponad tysiąc złotych i więcej, ale na początek możemy zainwestować w taki z przedziału od 600 do 1000 złotych.

Dobrej jakości sprzęt optyczny to fantastyczna przygoda podczas poznawania gwiezdnych układów, dlatego określmy swoje wymagania. Jeśli nie znamy się na zagadnieniach optycznych i technicznych, zaufajmy profesjonalnym sprzedawcom, których znajdziemy w wyspecjalizowanych i autoryzowanych sklepach. Unikajmy przypadkowych zakupów, podczas których możemy zostać wprowadzeni w błąd.

Ważne aspekty

Zupełnie innego teleskopu będzie używał kilkulatek, a innego osoba dorosła. Podobnie, po inny sprzęt sięgnie początkujący, a po inny osoba w wielkiej wiedzy astronomicznej. Ważne, by przed zakupem sprecyzować kto będzie korzystał z teleskopu.

Na wybór teleskopu mają wpływ także wybrane czy preferowane miejsca obserwacji. Trzeba wziąć pod uwagę to, czy niebo jest częściej zanieczyszczone, czy może mamy ten komfort mieszkania w terenach dziewiczo czystych. W terenach mniej klarownych dobrze wybrać refraktory, które gwarantują większy kontrast. Poza tym pierwszy teleskop nie musi być gigantycznych rozmiarów, wprost przeciwnie, dla osoby początkującej o wiele lepszym będą mniejsze modele o wysokiej jakości, które pozwalają na obserwację planet, najjaśniejszych obiektów mgławicowych oraz Księżyca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here