Czy wiesz, jakie korzyści niesie ze sobą produkcja papieru z makulatury poddawanej recyklingowi? W powszechnej świadomości jedną korzyścią, jakiej doświadcza ziemia w związku z ponownym wykorzystaniem tego surowca, jest mniejsza wycinka drzew na tzw. papierówkę, czyli na przeznaczone do przerobu chemicznego drewno o stosunkowo niskiej jakości. Ta wizja przemawia do wyobraźni, bo przecież kto z nas nie lubi czasami przespacerować się po bujnym lesie, kogo interesuje wizja drzew upadających w akompaniamencie warczenia silnika pilarki. Natura to wspólna własność i wartość – a recykling makulatury ma na nią wpływ w wielu aspektach, nie tylko w tym najszerzej rozpoznawanym.

Czy papier z recyklingu makulatury jest gorszy?

Ponowne wykorzystanie raz zużytego papieru jest procesem bardzo korzystnym dla przyrody i środowiska naturalnego. Pozwala na pozyskanie ogromnych ilości materiału papierowego z recyklingu makulatury. Dzięki rozwojowi technologii i coraz szerszych możliwości przetwórstwa nie jest on już wykorzystywany wyłącznie jako półprodukt do wyrobu słabej jakości papieru toaletowego albo szarych zeszytów. Może być biały, miękki i właściwie nie do odróżnienia od produktu „pierwszej świeżości” – dowiedz się więcej na http://www.sawo-recykling.pl/skup_makulatury.html. Drukuje się na nim książki i gazety, robi się z niego zeszyty szkolne, podręczniki, katalogi i ulotki a także wiele innych, doskonale nam znanych produktów. Jednak wciąż recykling makulatury nie jest tak powszechny i popularny, jak innych substancji. Warto to zmienić!

Recykling makulatury – oszczędność nie tylko drzew

Do najważniejszych zalet recyklingu makulatury należy zaliczyć oszczędność zasobów naturalnych. Poza drewnem, dzięki ponownemu wykorzystaniu papieru możemy zmniejszyć zużycie wody, energii, a nawet ropy. To być może zaskakujące, ale w procesie technologicznym, mającym na celu wytworzenie pulpy papierowej, a później tak dobrze nam znanego papieru, wykorzystuje się ogromne ilości wyżej wymienionych surowców. Tymczasem wyprodukowanie zaledwie jednej tony produktów z papieru ponownie wykorzystanego pozwala nam zaoszczędzić aż 26.000 litrów wody i zrezygnować z użycia 1.500 litrów ropy. To również dłuższe życie dla wielu drzew oraz dla zwierząt, dla których las jest domem. A to nie jedyne korzyści – dochodzi jeszcze zmniejszenie ilości emitowanych do atmosfery gazów cieplarnianych i dużo mniej ścieków przemysłowych, spływających do naszych rzek i cieków wodnych, zatruwających ziemię, nawet tę rolną. Na koniec ciekawostka, o której wielu z nas nie ma pojęcia – papier można przetwarzać aż pięciokrotnie!

Wydaje się, że recykling makulatury niesie ze sobą tak doskonale znane korzyści, że decyzja o jego powszechnym stosowaniu powinna być oczywistością. Niestety, tak wcale nie jest. Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne. Jeśli chcemy go zmienić, musimy sami starać się segregować odpady, oddawać papier do recyklingu, dbać o to, by producenci, od których kupujemy, korzystali z papieru pochodzącego z ponownego wykorzystania. Dzięki małym krokom, które poczynić może każdy z nas, w domowym zaciszu, będziemy mogli wspólnie starać się o lepszy stan środowiska naturalnego. A to wartość, która powinna być ważna dla nas wszystkich – koniec końców, nawet największy wróg przyrodniczych rozrywek i wypoczynku na łonie natury oddycha tym samym powietrzem i piję tę samą wodę, z której korzysta wielki przemysł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here