Filtracja na węglu aktywnym znajduje zastosowanie zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w przemyśle. Aktywny węgiel wykorzystuje się m.in. podczas produkcji wody pitnej, gdzie jego zadaniem jest nie tylko poprawa smaku i zapachu, ale także usuwanie pestycydów, do uzdatniania surowców w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym, a także w filtrach domowych.

Możliwości i użytkowanie filtrów węglowych

Filtry z wkładem węglowym usuwają z wody rozmaite zanieczyszczenia, począwszy od związków chemicznych, w tym również chloru, skończywszy na bakteriach. Stosowanie filtracji na węglu aktywnym wpływa wyraźnie na jakość wody, poprawiając jej smak, zapach i przejrzystość, ale co najważniejsze, skutecznie usuwa wszystkie zanieczyszczenia niedostrzegalne gołym okiem.

Korzystając z filtrów węglowych do walki z zapachem i posmakiem chloru należy pamiętać, że usunięcie czynnika bakteriobójczego grozi ponownym rozwojem flory bakteryjnej. Dlatego użytkownicy takich filtrów powinni pamiętać o regularnym wymienianiu wkładów i unikaniu przestojów w pracy urządzenia dłuższych niż 4 dni. Dobrym pomysłem jest także korzystanie z dodatkowej dezynfekcji lampami UV.

Ponieważ węgiel aktywny jest nietoksyczny i całkowicie bezpieczny dla zdrowia człowieka, wykorzystuje się go do uzdatniania nie tylko wody użytkowej, ale także pitnej oraz akwarystycznej.

Obecnie dostępnych jest wiele modeli filtrów wykorzystujących węgiel aktywny. Najprostsze z takich urządzeń posiadają wymienne wkłady węglowe. Można montować je np. narurowo na doprowadzeniu wody użytkowej, pod zlewem lub bezpośrednio na wylewce kranu.

Budowa filtrów na węglu aktywnym na duże wydajności zasadniczo nie różni się od konstrukcji urządzeń odmanganiających i odżeleźniających. Filtr ma postać dużego zbiornika ciśnieniowego, wypełnionego węglem. Wybór konkretnego modelu powinien być dyktowany projektowanym przepływem – prędkość filtracji powinna wynosić ok. 15 m/h.

Jak działa filtracja na węglu aktywnym?

– Wkłady węglowe do filtrów służących do poprawy klarowności wody i oczyszczania jej z zanieczyszczeń organicznych i chemicznych produkowane są z węgla antracytowego, bitumicznego bądź z łupin orzechów kokosowych – wyjaśnia nasz rozmówca z Global Concepts 2000 Polska.

Węglowe wkłady filtrujące działają na zasadzie adsorpcji. Zjawisko to polega na wiązaniu cząsteczek zanieczyszczeń i zatrzymywaniu ich na zewnętrznej stronie tzw. adsorbera. Węgiel aktywny jest doskonałym adsorberem, co wynika z bardzo dużego stosunku jego powierzchni do wagi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here