5 technik szybkiego zapamiętywania

W czasie ważnego egzaminu, matury, czy też sesji umiejętność szybkiego zapamiętywania jest bardzo przydatna, dlatego też warto w wolnej chwili zadbać o profesjonalny trening pamięci. W niniejszym artykule znajdą Państwo 5 sprawdzonych technik szybkiego zapamiętywania, które mogą okazać się bardzo przydatne nie tylko w nauce.

1. Koncentracja

W pierwszej kolejności należy pamiętać o tym, aby zawsze ćwiczyć swoją koncentrację. W chwili obecnej dobra koncentracja jest najprostszą i najskuteczniejszą drogą do szybkiego i dokładnego zapamiętywania. Aby zapamiętać ważne dane, zarówno nasza pamięć, jak i również koncentracja muszą ze sobą współgrać. Unikać należy wszelkich rozpraszaczy i co najważniejsze nie można odkładać rzeczy na później.

2. Kreatywność

Aby zdobyć umiejętność szybkiego zapamiętywania, bardzo przydatna może okazać się również nasza kreatywność. Jeżeli skojarzymy nową informację z jakimś obrazkiem, scenką lub słowem, to dłużej pozostanie ona w naszej pamięci. Stosowanie mnemotechniki przynosi naprawdę satysfakcjonujące wyniki, dlatego też warto kształcić się właśnie w tym kierunku.

3. Systematyczne przerwy

Podczas nauczania, bardzo ważną kwestią są również systematyczne przerwy. Pamiętać należy zawsze o tym, że najwięcej zapamiętamy zawsze na początku i na samym końcu nauki tzw. efekt świeżości. Teoria ta dotyczy przede wszystkim języków obcych. Dzięki przerwom podczas uczenia się nasza pamięć będzie optymalnie działać. Specjaliści zalecają, aby odpoczywać co 40-50 minut.

4. Solidne notatki

Podczas nauki dużego materiału warto przygotować sobie solidne notatki, które będą tak naprawdę streszczeniem najważniejszych rzeczy, które musimy zapamiętać. Specjaliści udowodnili również, że notatki ręczne pozwolą nam zdecydowanie więcej zapamiętać niż notatki pisane na komputerze. Co ciekawe nawet przy przygotowywaniu ściąg sporo się uczymy i zapamiętujemy.

5. Odpowiednia sprawność fizyczna

Na pamięć bardzo dobrze działa zarówno sprawność fizyczna, jak i również odpowiednie odżywianie. Podczas wysiłku umysłowego, tak samo zresztą jak i w przypadku wysiłku fizycznego nasz organizm potrzebuje odpowiedniej ilości energii, dlatego też należy systematycznie spożywać posiłki. Warto spożywać produkty bogate w białko, owoce i warzywa i pić dużo wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here