Ból brzucha to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości, która nie zawsze jest oznaką choroby. Postawienie trafnej diagnozy zależy od tego, czy są jakieś inne objawy, np. gorączka lub biegunka. Szczególnie uciążliwy jest ostry ból połączony z biegunką, ale zwykle oznacza on tylko chwilowe zatrucie pokarmowe. Dopiero, gdy ból nie mija lub powtarza się okresowo, konieczne jest skorzystanie z pomocy lekarza.

Jakie są rodzaje i przyczyny bólu brzucha?

Ból brzucha najczęściej sygnalizuje zatrucie pokarmowe, ale może również być objawem choroby wrzodowej, chorób jelit, zapalenia trzustki, zapalenia pęcherzyka żółciowego, a nawet tętniaka aorty lub zawału serca. Warto wiedzieć, na jakie schorzenia wskazuje konkretny rodzaj bólu, aby ułatwić lekarzowi postawienie diagnozy.

Rosnący ból, który promieniuje w kierunku ramion i barków, dokuczający zwłaszcza przy poruszaniu się, może wskazywać na ostre zapalenie wyrostka, pęknięcie wrzodu żołądka, niedrożność jelita cienkiego, a nawet zawał serca. Ciężki ból, promieniujący do pleców i klatki piersiowej, połączony z nudnościami, gorączką, poceniem się oraz wzdęciem brzucha może oznaczać zapalenie pęcherzyka żółciowego lub zapalenie trzustki.

Ból nasilający się przy uciskaniu, umiejscowiony po lewej stronie może oznaczać zapalenie uchyłków jelita grubego, a ból kurczowy w dolnej części brzucha wraz z wymiotami nudnościami i gazami może wskazywać na atak kolki wątrobowej. Nudności po posiłku, biegunki na przemian z zaparciami i bolesność brzucha zwykle wskazują na zespół jelita drażliwego.

Czym jest choroba Leśniowskiego-Crohna?

Ból brzucha jest też jednym z objawów nieswoistego zapalenia jelit, np. choroby Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejącego zapalenia jelit. Bólowi brzucha towarzyszy wówczas biegunka oraz stolec z domieszką śluzu lub krwi, a także wzdęcia. W przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna ból przypomina kłucie i jest umiejscowiony po prawej stronie brzucha. Ból w lewym boku może oznaczać wrzodziejące zapalenie jelit. Więcej informacji na temat bólu brzucha znaleźć można na stronie www.lactoral.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here