Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy w domu

Masz problemy z lędźwiami? A może chcesz uniknąć dolegliwości związanych z odcinkiem lędźwiowym? Sprawdź nasze ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy i rozpocznij swoje własne, domowe treningi!

Kręgosłup lędźwiowy

Kręgosłup lędźwiowy to dolny odcinek kręgosłupa, który składa się z pięciu masywnych kręgów. Ich zadaniem jest m.in. dźwiganie klatki piersiowej oraz zapewnienie ruchomości w kierunku zgięcia oraz wyprostu. Nie jest tajemnicą, że ta część kręgosłupa podlega dużym obciążeniom, a tryb życia wielu z nas sprzyja powstawaniu dolegliwości bólowych. Wszystko to sprawia, że częste są różnego typu problemy z kręgosłupem lędźwiowym.

Znakomitym sposobem na profilaktykę dolegliwości bólowych, a także poradzenie sobie z rozmaitymi kłopotami z odcinkiem lędźwiowym są ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy w domu. W ten sposób możesz nie tylko wzmocnić mięśnie odpowiadające za stabilizację tej części ciała, ale również poprawić swoje samopoczucie czy ogólną sprawność fizyczną.

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy możesz wykonywać bez wychodzenia ze swojego mieszkania. Mało tego – do wielu z nich nie potrzebujesz nawet specjalistycznego sprzętu lub dodatkowych akcesoriów. Oczywiście jeśli dysponujesz takowymi, do swojego treningu możesz włączyć ćwiczenia z użyciem taśm rehabilitacyjnych czy piłek. Sprawdź, jakie ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy możesz robić w domu!

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy w domu

Wiele propozycji ćwiczeń na odcinek lędźwiowy znajdziesz w internecie, dostępne są nawet gotowe programy treningowe. Pamiętaj, aby przede wszystkim ćwiczyć systematycznie, np. 2, 3 lub 4 razy w tygodniu. Pojedyncza sesja nie musi trwać długo, na początek z pewnością wystarczy nawet 10 minut.

Ćwiczenia na kręgosłup rozpocznij w pozycji klęku podpartego, ramiona oraz uda ustaw prostopadle do podłoża. Następnie wykonuj tzw. koci grzbiet, czyli naprzemiennie staraj się maksymalnie wyginać kręgosłup ku górze i ku dołowi. W każdej z pozycji zatrzymaj się na 3-5 sekund. W tej samej pozycji możesz także naprzemiennie unosić prawą rękę i lewą nogę, a następnie lewę rękę i prawą nogę. Zwróć uwagę, aby kręgosłup lędźwiowy był wtedy właściwie ustabilizowany.

Kolejne ćwiczenia na kręgosłup możesz wykonać w leżeniu tyłem. Ręce ułóż na boki, a następnie postaraj się zbliżyć wyprostowaną lewą nogę do prawej ręki – a właściwie stopę do dłoni. Wytrzymaj przez 20-30 sekund i zrób kolejne powtórzenie na drugą stronę. W ten sposób zmobilizujesz nie tylko odcinek lędźwiowy, ale i cały kręgosłup. Do drugiego ćwiczenia zegnij nogi i oprzyj je na stopy.

W tej pozycji staraj się niejako „wepchnąć” odcinek lędźwiowy do podłogi. Możesz ułożyć dłonie pod lędźwiami, aby zyskać większą pewność poprawnego ruchu w tym ćwiczeniu. Na koniec zacznij od tej samej pozycji wyjściowej i staraj się unosić pośladki tak, aby uda i korpus znalazły się w jednej linii. Skoro znasz już ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy, nie pozostaje nic innego, jak wziąć się do pracy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here