Aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych filarów zachowania zdrowia, formy życiowej i dobrego samopoczucia. Dotyczy to absolutnie każdego człowieka. Nie jest prawdą, że regularnie ćwiczyć powinny tylko osoby, chcące zbić swoją wagę, albo sportowcy, którym zależy na wynikach. Elementy aktywności fizycznej do swojego życia powinien wprowadzać każdy. Odpowiednio dobrany i stosowany regularnie pierwiastek sportu każdemu wyjdzie na zdrowie. Aktywność fizyczna pozwala dłużej cieszyć się młodością i sprawnością. Wpływa pozytywnie na wygląd – i nie chodzi tylko o sylwetkę, ale też o kondycję skóry. Zapobiega rozwijaniu się wielu groźnych chorób. Popularne powiedzenie, że ruch to zdrowie nie niesie ze sobą ani odrobiny przekłamania. Ruch naprawdę jest zdrowy dla każdego z nas. Nie dziwi więc, a tylko cieszy coraz większa moda na bycie fit, czyli prowadzenie życia bogatego w aktywność fizyczną i związane z tym zatłoczenie w siłowniach i klubach fitness 24.

Najtrudniej jest zacząć

Zwłaszcza osobom, których dotychczasowy tryb życia był raczej siedzący. Z początku trenowanie wydaje się aktywnością dziwną, nienaturalną. Na wierzch wychodzą wszelkie kompleksy, zaczynające się od „jak ja wyglądam w tych dresach?”, a kończące na „ja się nie nadaję na siłownię, tam wszyscy są wysportowani, a ja… z czym do ludzi?”. Zanim treningi wejdą w nawyk, mijają zwykle długie tygodnie. Nie pomaga też brak kondycji i zadyszki towarzyszące pierwszym próbom treningowym. Warto jednak zacisnąć zęby i przetrzymać ten pierwszy, najtrudniejszy okres. Kondycja poprawia się dość szybko, a wątpliwości i kompleksy znikają, zastąpione przez radość z ćwiczeń, podczas których organizm zalewa fala endorfin.

Co, gdzie, jak?

Każda, wprowadzana w rozsądnych dawkach i z odpowiednim dla danej jednostki obciążeniem aktywność fizyczna będzie dobra. Możliwości jest wiele: bieganie, basen, fitness 24, nordic walking, siłownia, zumba, cross fit, rower, ścianka wspinaczkowa, ćwiczenia w domowym zaciszu i wiele, wiele innych. To, jaką aktywność warto wybrać, uzależnione jest w dużej mierze od celu, jaki konkretna osoba chce osiągnąć. Sport może być połączony z rekreacją – dla osób preferujących ten model aktywności na pewno godne polecenia będą wycieczki rowerowe lub chociażby zamienienie samochodu na rower. Dla lubiących się integrować, ćwiczyć w grupie, idealnym rozwiązaniem wydaje się zumba, aerobik w fitness klubie lub regularne umawianie się na grę zespołową, na przykład w piłkę nożną lub koszykówkę. Indywidualiści być może wybiorą bieganie albo zainwestują w orbitrek, czy rower stacjonarny który postawią przed telewizorem. W sporcie bardzo ważne jest, aby nam pasował, odpowiadał. Sport, który tylko męczy i nudzi, szybko zamieni się w przykry przymus, a stąd krótka droga do poddania się. Dlatego każdy sam musi wybrać rodzaj aktywności, jaka sprawia mu największą radość. Wówczas ma szansę poczuć w pełni płynącą ze sportu witalność i radość, a może nawet odkryć w nim swoją nową pasję.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem City Fit: http://cityfit.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here