Alkoholizm to choroba, której głównym problemem jest nadmierne spożywanie napojów wysokoprocentowych. Osoba uzależniona często sama nie zdaje sobie sprawy ze swojej choroby, a picie uważa za normalne. Jednakże warto przyjrzeć się dogłębniej problemowi, gdy alkoholizm może znacznie wpłynąć na zdrowie człowieka, jak również jego życie. Jak rozpoznać alkoholika? Czy da się wyleczyć alkoholizm? Czym jest terapia oraz jak długo trwa? Jakich efektów leczenia można się spodziewać?
Alkoholizm to choroba z którą można walczyć. Jednak by leczenie było skuteczne najważniejszym elementem jest chęć i motywacja samej osoby uzależnionej. To właśnie ona musi zauważyć w sobie problem jak również chcieć go rozwiązać.
Alkoholik w swoich postanowieniach musi być trwały, cierpliwy oraz stabilny. Jak poznać alkoholika i zacząć o niego walczyć. Główne objawy dysfunkcji widoczne są zarówno w zachowaniu alkoholika, jak i jego fizjologii. Osoba taka przede wszystkim wypiera wiele zdarzeń i prawdy, zaczyna kłamać, motać się w swoich wypowiedziach, staje się mało skoncentrowana, jak również drażliwa czy wycofana.
Do głównych cech fizycznych alkoholika należą: drżenie rąk, chwiejny chód, wysokie ciśnienie tętnicze, zaczerwienienie skór w szczególności na twarzy, opuchlizna, częste oddawanie moczu, itp. Gdy rodzina lub znajomi alkoholika zauważą któreś z wymienionych symptomów powinni postarać się porozmawiać z osobą uzależnioną, jak również namówić ją do dobrowolnego leczenia. Jednym ze sposobów jest stawienie się na odwyk. Co to jest terapia uzależnień? Jak ona wygląda?
Terapia uzależnień – czas trwania odwyku alkoholowego
Głównym podstawowym celem tego rodzaju zajęć jest trwałe odstawienie uzależniającego alkoholu. Dzięki abstynencji możliwe jest również odzyskanie spokoju psychicznego i emocjonalnego. Podczas terapii prowadzone są zajęcia indywidualne oraz grupowe. W zależności od rodzaju odwyku oraz ośrodka często wykorzystywane są również różnego rodzaju terapie zajęciowe w postaci muzykoterapii, zajęć artystycznych, itp. W trakcie pobytu w ośrodku człowiek uczy się na nowo relacji społecznych, poznaje informacje dotyczące zdrowia i szkód jakie wyrządza alkohol.
Jak długo trwa terapia uzależnień?
To na jaki czas należy zamknąć w ośrodku alkoholika w pełni zależne jest od jego stanu zdrowia oraz poziomu uzależnienia. Jednym z rozwiązanie jest zastosowanie terapii krótkoterminowej, która trwa zazwyczaj do 8 tygodni. Kolejnym rodzajem leczenia jest terapia średnioterminowa – podczas niej alkoholik powinien pozostać pod opieką specjalistów nawet do kilku miesięcy. Terapia ta kończy się leczeniem ambulatoryjnym. Dla bardziej uzależnionych oraz tych, którzy nie radzą sobie z odwykiem warto zastosować terapię długoterminową, która może potrwać nawet do dwóch lat.
Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/leczenie-alkoholizmu/