Samoloty jako środek lokomocji, cieszą się w naszym kraju z miesiąca na miesiąc coraz większą popularnością, dlatego też warto poświęcić nieco swojego cennego czasu, aby zrozumieć w jaki sposób kilku tonowe maszyny są w stanie wbić się w powietrze.
Przed startem oraz podczas lądowania piloci zawsze zmieniają profil skrzydła poprzez wysunięcie specjalnych klap. W ten sposób skrzydła w bardzo dużym stopniu zwiększają swoją powierzchnie, dzięki czemu są w stanie wytworzyć zdecydowanie więcej siły nośnej. Wysuwające się klapy zmniejszają również prędkość, przy której samolot unosi się w powietrze. Powierzchnia skrzydeł jest zwiększana głównie po to, aby przy niskich prędkościach samoloty mogły bardzo bezpiecznie wylądować lub wbić się w górę. Po starcie, albo po lądowaniu piloci zawsze chowają klapy, które zwiększają opór samolotu.
Bardzo wiele osób zastanawia się również dlaczego samoloty zawsze latają tak wysoko. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo proste, ponieważ z pomocą przychodzi nam jak zawsze fizyka, a dokładniej mówiąc gęstość powietrza. Im wyżej znajdujemy się od powierzchni ziemi, tym niższa jest gęstość powietrza. Praktycznie każda linia lotnicza stara się latać jak najwyżej tylko się da, ponieważ w ten sposób można zaoszczędzić bardzo wiele paliwa.
Pamiętać należy również i o tym, że nie można również latać zbyt wysoko, ponieważ dla samolotów bardzo wysokie loty wiążą się z dużym niebezpieczeństwem. Przy dużych wysokościach niepotrzebnie narażamy się na szkodliwe czynniki promieniowania kosmicznego, które są naprawdę dużym zagrożeniem dla samolotów. Loty powyżej 13 000 metrów są nie korzystne również dlatego, że na takich wysokościach nie mamy dostępu do tlenu. Silniki w samolotach pracują na identycznych zasadach jak zwykłe silniki spalinowe, dlatego też do procesu spalania potrzebny jest tlen. Im większa wysokość tym mniejsza ilość tlenu, a jego brak może zakłócić pracę silników. Samoloty skonstruowane zostały również tak, aby latały na optymalnych wysokościach 10.00. – 13.000 metrów.