Inseminacja – cena, przebieg, wskazania, skuteczność

Inseminacja domaciczna to coraz popularniejsza metoda, która ma na celu pomóc zajść w ciążę w przypadku wystąpienia określonych rodzajów problemów z zapłodnieniem. Jak przebiega? Do kogo jest skierowana? Czy są jakieś przeciwwskazania do zabiegu? Jaki jest koszt i skuteczność inseminacji?

Jak wygląda inseminacja domaciczna?

Inseminacja to zabieg, który ma wesprzeć osoby borykające się z niepłodnością. Para, która zdecyduje się na tego rodzaju pomoc, po pomyślnym przejściu badań i zakwalifikowaniu się, rozpoczyna kolejne etapy całego procesu. Pacjentce podawane są leki hormonalne, dodatkowo trzeba monitorować cykl. Sam zabieg jest nieskomplikowany – polega na wprowadzeniu za pomocą cewnika odpowiedniej ilości nasienia do narządu rodnego. Kobieta nie odczuwa przy tym bólu, całość nie należy do niebezpiecznych, trwa dosyć krótko, szybko można też wrócić do domu. Pacjentka powinna jednak oszczędzać siły, unikać większej aktywności i gorących kąpieli.

Inseminacja – czy dla każdego?

Na początku warto zaznaczyć, że inseminacja domaciczna skierowana jest do wszystkich par, zatem nie ma znaczenia, czy związek jest formalny. Zwykle do zabiegu kwalifikowani są ludzie z niepłodnością idiopatyczną, problemami ze śluzem, endometriozą, a także w przypadku, gdy nasienie jest słabe lub odrzucane przez kobiecy układ rozrodczy. Dzięki inseminacji wprowadzone plemniki mają znacznie krótszą drogę do pokonania, dlatego zwiększa się szansa na zapłodnienie. Oczywiście przed zakwalifikowaniem kobieta i mężczyzna są badani (m.in. chodzi o choroby weneryczne, bakterie, wirusa HIV, posiewy, cytologię, drożność jajowodów). Przeciwwskazaniem do zabiegu są m.in. mięśniaki, zmiany nowotworowe, niedrożne jajowody czy występowanie bakterii w nasieniu.

Inseminacja cena i skuteczność

Zwalczanie niepłodności poprzez inseminację to stosunkowo nieduży koszt, gdy porówna się go do innych metod. Trzeba jednak brać pod uwagę, że skuteczność tego zabiegu wynosi przy pierwszej próbie maksymalnie 20 procent, więc trzeba nastawić się na powtórkę. Jeśli wystarczająca była jednorazowa inseminacja cena wynosi wówczas około 600-1300 złotych. Z większym kosztem należy jednak liczyć się wtedy, gdy skorzystano z banku nasienia (ok. 1500 zł). Próby mogą być powtarzane sześciokrotnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here