Jak napisać ciekawy list motywacyjny?

Niektórzy uważają, że listy motywacyjne to relikt przeszłości. Niewielu kandydatów się do niego przykłada i pisze sztampowe elaboraty. To błąd! Ten dokument może pomóc Ci się wyróżnić. Taki list motywacyjny programista aplikujący do firmy technologicznej w branży kreatywnej powinien przygotować w ciekawej formie. Na przykład w postaci kodu informatycznego. Warto także pomyśleć o oryginalnym przedstawieniu swoich umiejętności, ale także osobowości. Na to nie ma miejsca w CV, ale list motywacyjny nadaje się idealnie. To właśnie dzięki niemu pokażesz, dlaczego właśnie Ty powinieneś dostać tę pracę. Wszelkie oryginalne cechy, jakie posiadasz, masz okazję inteligentnie przedstawić w liście motywacyjnym.

Zastanawiasz się, czy w dzisiejszych czasach ktoś w ogóle czyta jakieś inne dokumenty poza CV. W końcu i tak to, czy pasujesz na dane stanowisko i do danej organizacji zależy od tego, co zaprezentujesz w procesie rekrutacyjnym. Jednak, aby dostać taką możliwość, musisz zostać wybrany często z setek kandydatów. Osoby z HR oraz agencji rekrutacyjnych podkreślają, że napływa do nich wiele zgłoszeń aplikacyjnych od ludzi o podobnym poziomie, jeśli chodzi o wykształcenie i doświadczenie. Przykladowo, jeśli firma rekrutuje na stanowisko związane z IT, to taki list motywacyjny programista powinien naszpikować informacjami o tym, że potrafi bez trudu porozumiewać się z innymi. To sygnał dla przyszłego potencjalnego pracodawcy, że z działami obsługi klienta też potrafi się dogadać. Jest to bardzo pożądana cecha na dzisiejszym rynku pracy.

W takim dokumencie, jak list motywacyjny, masz szansę przekonać rekruterów, że nie jesteś tylko bezkształtną masą, ale człowiekiem z krwi i kości. Osoby po drugiej stronie powinny zobaczyć w Tobie nie tylko pracownika, ale także ludzką istotę z konkretnym zestawem cech. Dowiedz się, czy pasujesz do kultury organizacji danego przedsiębiorstwa i przekonaj innych, że tak jest. Połóż nacisk na te cechy, które Twoim zdaniem, będę świetnie uzupełniać zespół lub dział.

Nie zapomnij napisać, na jakie stanowisko aplikujesz i na jakie ogłoszenie odpowiadasz. Nie stawiaj na standaryzację. Takim dokumentom należy nadać indywidualny sznyt. Zasada „kopiuj-wklej” nie przyniesienie sukcesu, a może być źródłem pomyłek. Na przykład nie usuniesz stanowiska i nazwy innej firmy, do której aplikowałeś poprzednio. Tym bardziej, gdy w branży IT przesyła list motywacyjny programista. Dlaczego? Bo takich ludzi poszukuje się bardzo dużo i siłą rzeczy kandydat na to stanowisko odpowiada na wiele ogłoszeń.

Jeśli dobrze przemyślisz, co chcesz zawrzeć w liście motywacyjnym i zadbasz o odpowiedni dobór słów, to tylko na tym wygrasz. Unikaj takich określeń jak „kreatywny”, wszyscy je wpisują. Ty to pokaż. Staraj się nie koloryzować. Wszelkie niedostatki i tak wyjdą na jaw. Z drugiej strony nie bądź też zbyt skromny. W końcu chcesz dostać tę pracę. Zazwyczaj doświadczenie w połączeniu z odpowiednią prezencją obroni się samo. Dołącz więc zawsze do CV list motywacyjny. Może okazać się Twoją przepustką do nowej pracy.

http://www.novapr.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here