Jaka tarcza tnąca do metalu będzie najlepsza?

0
1612

O ile obróbka i cięcie drewna nie stanowi problemu dla żadnego majsterkowicza, o tyle w przypadku metalu konieczne są już mocniejsze oraz bardziej wytrzymałe narzędzia. Najważniejsze będzie też dobranie do nich odpowiedniej tarczy, która poradzi sobie z tak wymagającym materiałem. Na co zwrócić uwagę przy dokonywaniu wyboru?

Średnica

Przy pracy z piłą lub pilarką to właśnie tarcza do cięcia metalu zadecyduje o tym czy nada się ona do każdego rodzaju metalu czy może tylko do tych miękkich. Jej jakość będzie też wpływała na komfort pracy i będzie mogła przyspieszyć wykonywanie poszczególnych zadań. Jednym z ważniejszych aspektów przy dokonywaniu decyzji jest średnica tarczy – podawany jest zwykle tylko parametr zewnętrzny, bowiem otwór wewnętrzny posiada uniwersalną średnicę dopasowaną do wielu urządzeń.

Ilość wariantów jest tutaj mocno zróżnicowana i zależy od poszczególnych producentów, lecz do użytku domowego często wykorzystuje się tarcze o średnicy 115 mm. Stosuje się je do małych pił i szlifierek, a przeznaczone są do pracy o małym obciążeniu. W warunkach domowych korzysta się także z tarczy o średnicy 125-150 mmm, które nadają się już do urządzeń o większej mocy i można je napotkać również w niektórych halach produkcyjnych. Do prac na dużym obciążeniu i potrzebnych już raczej w przemyśle wykorzystuje się tarcze o średnicy przekraczającej 200 mm (niektóre sięgają nawet 400 mm).

Jakie inne aspekty trzeba wziąć pod uwagę?

To oczywiście nie jedyne aspekty jakie trzeba uwzględnić by tarcza do cięcia metalu dobrze nam służyła. Należy uważnie przyjrzeć się materiałom i jakości wykonania, przede wszystkim biorąc pod uwagę to czy tarcza została odpowiednio zabezpieczona pod kątem korozji. Jeżeli nie zostało to należycie zrealizowane to sprzęt nie posłuży nam zbyt długo. Pod względem wytrzymałości wzmacniana jest także sama konstrukcja, na przykład poprzez dodanie specjalnego podkładu. W opisach producenci podają również jaka jest twardość danej tarczy – te najtrwalsze będą oczywiście odpowiednie do cięcia bardzo twardej powierzchni, a mniej będzie to wymagane przy tarczach przeznaczonych głównie do szlifowania.

Cięcie a szlifowanie

Choć tarcza do cięcia metalu jak sama nazwa wskazuje znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim przy cięciu, to z powodzeniem można z niej korzystać także do szlifowania metalowych powierzchni. Wykorzystuje się do tego tarcze o średnicy do maksymalnie 200 mm, bowiem większe nie zapewnią odpowiedniego komfortu pracy. Do tego zadania istotny jest też inny parametr tarczy, a mianowicie jej grubość. Te o grubości do 3 mm przeznaczone są raczej wyłącznie do cięcia, lecz większa wartość tego parametru pozwoli już na spokojne szlifowanie, bez żadnych obaw o to, iż tarcza ulegnie zniszczeniu. Przyjęło się jednak, że naprawdę dobre efekty szlifierskie dadzą tarcze, których grubość wynosi przynajmniej 6 mm. Niektórzy producenci wzmacniają dodatkowo niektóre produkty właśnie pod kątem ich uniwersalnego wykorzystania przy pracach z materiałami metalowymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here