Kastracja czy sterylizacja zwierzaka – co wybrać?

Oba te zabiegi różnią się od siebie pod względem medycznym, jednak mają ten sam cel – jest nim zapobieganie niekontrolowanemu rozmnażaniu się zwierząt. Błędnie przyjęło się, że kastruje się samce, a samice sterylizuje. Nie jest to prawdą – oba zabiegi wykonuje się bez względu na płeć. Czym różnią się od siebie te terminy i co tak naprawdę kryje się pod pojęciami kastracja i sterylizacja?

Sterylizacja zwierzaka

Jest nieodwracalna i prowadzi do bezpłodności zwierzęcia, przez co nie może się ono rozmnażać. Samcom podwiązuje się lub przecina nasieniowody (ale nie usuwa się jąder), a samicom podwiązuje lub przecina jajowody (jednak jajników się nie usuwa). Zabieg ten nie ogranicza wydzielania hormonów, dlatego u zwierząt nadal występować będzie cykl płciowy i zachowania z nim związane (m.in. znaczenie terenu, krycie, gody, ucieczki z domu czy walka o terytorium). Nie jest to oczywiście regułą i czasem zdarzają się przypadki, w których zwierzęta po sterylizacji nie mają podobnych objawów. Często zwraca się też uwagę na to, że wysterylizowane zwierzęta o wiele częściej zmagają się z konsekwencjami tego zabiegu – wśród nich wymienić można m.in. ropomacicze (stan zapalny macicy), torbiele czy nowotwory. Pozostawienie części narządów rozrodczych może mieć negatywny wpływ na zdrowie pupila, dlatego najczęściej weterynarze proponują inny sposób zapobiegania niechcianym ciążom u czworonogów.

Kastracja zwierzaka

Podobnie jak w przypadku sterylizacji, kastrację można wykonać zarówno samcom, jak i samicom. Operacja polega na całkowitym usunięciu gonad (samicom wycina się jajniki, a samcom jądra), a jej celem jest uniemożliwienie zwierzętom rozmnażania się. Jest ona rekomendowana częściej przez weterynarzy ze względu na brak powikłań w postaci chorób narządów rodnych oraz wyeliminowanie zachowania związanego z cyklem płciowym, takiego jak uciążliwe rujki (w przypadku kotów będzie to np. głośne miauczenie, agresja czy ogólne osłabienie organizmu). Co więcej, zmniejszone ryzyko nowotworów czy ropomacicza to większy komfort dla zwierzęcia, które prawdopodobnie będzie żyć dłużej niż np. niekastrowane czworonogi. Stąd kastracja (którą wykonać można w gabinecie weterynaryjnym np. takim jak http://leczymyzwierzaki.pl) polecana jest przez specjalistów. Zaleca się jej wykonanie jak najwcześniej, aby zapobiec wszelkim powikłaniom i dla lepszej kondycji pupila.

Sterylizacja czy kastracja?

Po przeanalizowaniu wszystkich czynników z pewnością można stwierdzić, że o wiele bezpieczniejszym zabiegiem jest kastracja. Nie tylko uniemożliwia ona rozmnażanie się, ale dodatkowo nie niesie za sobą ryzyka powikłań. Trudno ukryć, że zarówno kastracja, jak i sterylizacja to wyjątkowo potrzebne zabiegi, dzięki którym można zmniejszyć liczbę niechcianych ciąż i choć w części zapobiec bezdomności zwierząt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here