Korzyści z zastosowania paneli fotowoltaicznych w swoim domu

Systemy fotowoltaiczne są popularnym przykładem odnawialnych źródeł energii. Wiele się o nich mówi na szczeblu akademickim, wciąż traktuje trochę z przymrużeniem oka, jako melodię przyszłości lub fanaberię bogatych ludzi. To błędne podejście, gdyż zastosowanie paneli fotowoltaicznych na dachu daje bardzo wymierne korzyści już dzisiaj, a atrakcyjna stopa zwrotu i programy finansowania sprawiają, że taki system energetyczny jest w najmniejszym razie choć wart zastanowienia.

O co chodzi w fotowoltaice? Jak działają panele fotowoltaiczne?

Słowo wstępu dla zupełnie niewtajemniczonych: panele fotowoltaiczne to urządzenia, które czerpią energię słoneczną – absorbują ją oraz pozwalają zamienić w energię elektryczną, którą wykorzystujemy do napędzania wielu domowych sprzętów. Jest to całkowicie odnawialne źródło energii, system działa zwykle bezawaryjnie przez wiele lat, a domownicy mogą cieszyć się swoją własną minielektrownią.

Jakie są korzyści z paneli fotowoltaicznych?

Jak już nietrudno się domyślić, własna elektrownia fotowoltaiczna w domu to gwarancja samodzielności i niezależności. Wyobraźmy sobie, że potrafimy zaspokoić potrzeby całego domostwa energią, którą sami wytworzymy. Efekt? Panele fotowoltaiczne to gwarancja niskich rachunków za prąd – w skali roku przy dobrze dobranej i wykonanej instalacji paneli słonecznych można liczyć na oszczędności rzędu 80 – 90%. Rodzi się jednak pytanie – co z energię wyprodukowaną, ale nie wykorzystaną na bieżące potrzeby? Lokalni dostawcy prądu dają możliwość magazynowania energii z paneli fotowoltaicznych. Nosi to nazwę netmetering.

Brewa.pl

Fot. Oferta z Brewa.pl

Instalacja fotowoltaiczna dość szybko się zwraca, jeśli gospodarstwo domowe korzysta z wielu urządzeń elektrycznych, a rachunki za prąd są wysokie. Taka inwestycja może całkowicie zwrócić się w kilka lat. Później z paneli fotowoltaicznych czerpie się już same korzyści. Przede wszystkim gospodarstwo domowe staje się niezależne w pewnym stopniu od wahań cen energii elektrycznej na rynku. Obniżenie rachunków za prąd do oszczędność, która może stanowić nowe środki na inne inwestycje w obrębie domu i ogrodu, jest także pewnym zabezpieczeniem na przyszłość, gdy gospodarze przechodzą na emeryturę.

Przykłady niższych rachunków dzięki fotowoltaice: www.brewa.pl/produkty-i-uslugi/panele-fotowoltaika.htm

Panele fotowoltaiczne trzeba docenić za prostotę i niezawodność. Korzystając z fachowej firmy od instalacji fotowoltaicznych, istnieje duża szansa, że nasza mała elektrownia będzie mogła pracować bez naszej ingerencji przez kilkadziesiąt lat! Oczywiście nie unikniemy drobnych prac eksploatacyjnych, ale nie są one problematyczne i można na nie liczyć ze strony serwisu, który takową instalację projektował i montował.

Ostatnią korzyścią paneli fotowoltaicznych, o której nie da się nie wspomnieć, jest ich neutralny wpływ na środowisko naturalne. To wielka zaleta odnawialnych źródeł energii – nie emitują szkodliwych produktów spalania, bo aż ponad 90% mniej dwutlenku węgla niż gaz ziemny oraz elektrownie węglowe. Gdyby polskie gospodarstwa domowe zaczęły masowo korzystać z paneli fotowoltaicznych być może udałoby się nieco poprawić aktualnie tragiczny stan atmosfery w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here