Kosmetyki bezpieczne dla kobiet w ciąży – jakie wybrać?

0
1909

Mówi się, że ciąża to nie choroba, jednak jest wiele produktów, które stosowane w tym okresie mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwijające się w łonie matki dziecko. Mowa o przyjmowanych lekach, suplementach diety czy nawet kosmetykach. Warto wiedzieć, jakie są bezpieczne kosmetyki w ciąży i które można bez obaw stosować w tym okresie, ponieważ znalezienie bezpiecznych kosmetyków w ciąży wcale nie powinno być trudne.

Jakich kosmetyków unikać w ciąży?


Kobiety w ciąży powinny zwracać szczególną uwagę na skład stosowanych kosmetyków. W tym okresie nie są polecane preparaty zawierające toluen i formaldehyd, które źle wpływają na rozwój gruczołów płciowych u dziecka. Można je znaleźć choćby w lakierach do włosów czy do paznokci. Kosmetyki dla kobiet w ciąży nie powinny także zawierać parabenów i SLS, które podejrzewa się o działanie rakotwórcze. W ciąży zmienia się gospodarka hormonalna organizmu, dlatego niewskazane są preparat na trądzik, w szczególności zawierające różnego rodzaju kwasy i tetracykliny – prawdopodobnie nie będą one skuteczne, a w okresie ciąży mają tendencję do uczulania i mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwój płodu. Skóra ciężarnej bardzo się zmienia i możliwe jest pojawianie się nieestetycznych plam barwnikowych, dlatego odradza się również stosowanie kosmetyków brązujących i przyśpieszających opalanie, które zresztą w ciąży również nie jest wskazane.

Jak znaleźć bezpieczne kosmetyki w ciąży?


Bezpieczne kosmetyki dla kobiet w ciąży istnieją i wcale nie jest je trudno znaleźć. Wielu producentów posiada specjalne linie kosmetyków, dedykowane właśnie dla przyszłych mam. Zawierają one naturalne składniki, są pozbawione parabenów, SLS i składników syntetycznych. Kosmetyki dedykowane dla kobiet w ciąży oparte są na składnikach naturalnych, nie powodują podrażnień czy alergii i nie przenikają do organizmu maleństwa. Warto szukać kosmetyków sprawdzonych marek, które posiadają niezbędne atesty, są rekomendowane dla kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Można znaleźć je w dobrych drogeriach lub aptekach i wbrew pozorom, wcale nie kosztują majątku, natomiast wybór jest naprawdę spory.

Kosmetyki w ciąży – które stosować?


Ogółem zaleca się, by stosowanie kosmetyków w ciąży ograniczać do minimum. Kosmetyki dedykowane dla kobiet w ciąży są bezpieczne, jednak nie wszystkie to typowo produkty dla ciężarnych. W kosmetyczce przyszłej mammy powinny znaleźć się kremy przeciwsłoneczne z wysokim filtrem, kremy przeciwko rozstępom i specjalne preparaty dedykowane do rosnącego biustu. Warto ograniczyć kosmetyki do makijażu – używanie ich raz na jakiś czas raczej nie zaszkodzi. Kobieta ciężarna może również stosować chłodzące kosmetyki z mentolem, których zadaniem jest zmniejszanie obrzęków kostek czy łydek – te niestety puchną w ciąży bardzo często. Jeśli ciężarna zmaga się ze skórką pomarańczową, która może pojawić się na udach podczas ciąży, może zastosować specjalne kremy antycellpitowe, jednak powinna unikać zwykłych preparatów antycellulitowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here