Krajobraz na tacy - drzewka bonsai

Jeżeli zastanawiamy się nad urozmaiceniem wystroju naszego mieszkania, chcielibyśmy wprowadzić do wnętrza jakąś roślinność, a może po prostu interesujemy się kulturą chińską lub japońską, w każdym z tych przypadków dobrym wyborem będą drzewka doniczkowe bonsai. Jednak osoby, które ze wspomnianą kulturą dalekiego wschodu nie miały zbyt wiele wspólnego mogą zastanawiać się czym to właściwie jest.

Bonsai to w praktyce rzemiosło zajmujące się miniaturyzacją drzew oraz specjalnie dobranych krzewów. Jak można się domyślić nie jest to prosta sztuka, wymaga wielkiego oczytania, ponieważ istnieje naprawdę wiele stylów takiej hodowli, w których wyhodowane drzewko różni się głównie wielkością i kątem nachylenia względem płaskiej doniczki. Pierwotnie bonsai wywodzi się z Chin, gdzie jest znane pod nazwą „penjing”, jednak aktualnie jest bardziej kojarzone z Japonią.

Wyhodowanie samego drzewka również zajmuje naprawdę dużo czasu i wymaga sporo wysiłku, gdyż taka roślina cały czas rośnie, a więc wymaga ciągłego dbania o utrzymanie odpowiedniej formy. Właśnie dlatego na początku była to sztuka przeznaczona dla arystokracji, która mogła poświęcać dużo czasu na pielęgnację swojego drzewka. Współcześnie możemy takie drzewko zakupić od rzemieślników zajmujących się tym stylem. Najbardziej cenione są drzewka gatunków żyjących najdłużej, ponieważ hoduje się je do odpowiedniej formy nawet kilkadziesiąt lat.

Jeżeli rozważamy zakup takiego drzewka do naszego mieszkania musimy się dobrze zastanowić nad odpowiednim wyborem. W przypadku, gdy mamy sporo czasu wolnego, który możemy poświęcić na zajmowanie się bonsai warto wybrać właśnie te długowieczne, którym będzie trzeba podcinać pędy, a nawet owijać gałęzie drutem by zachowało swój kształt. Jeżeli jednak nie możemy sobie pozwolić na długie zajmowanie się drzewkiem należałoby wybrać te mniej wymagające.

Niezależnie od tego ile pracy chcemy włożyć w hodowlę drzewka bonsai, zawsze będzie ono świetnym urozmaiceniem dla wnętrza. Nie bez powodu mówi się w końcu na tę sztukę „krajobraz na tacy”.

http://www.ebonsai.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here