Masaż Shantala to starożytna indyjska technika masażu niemowląt oraz dzieci, którą w Europie rozpowszechnił francuski położnik Frederique Leboyer. Do Polski metoda ta dotarła z Holandii, gdzie jest szczególnie popularna. Poza naszym kontynentem ma ona ogromną liczbę zwolenników w USA i w Kanadzie. W czym tkwi sekret popularności masażu Shantala? Badania wskazują, że regularne masowanie ma pozytywny wpływ zarówno na dziecko, jak również na rodzica. Sama technika jest dość prosta, a korzyści z niej płynące są bezcenne. Wystarczy masować dziecko codziennie lub co najmniej 3-4 razy w tygodniu, by zaobserwować znakomite efekty.
Wpływ masażu Shantala na dziecko:
– likwiduje problemy z zasypianiem i nieregularnym snem,
– poprawia trawienie,
– relaksuje, uspokaja,
– wzmaga poczucie bezpieczeństwa,
– buduje więź z rodzicem,
– wspomaga odporność,
– stymuluje układ hormonalny.
Wpływ masażu Shantala na rodzica (opiekuna):
– podnosi poziom pewności siebie,
– daje wiarę we własne umiejętności w dziedzinie opieki nad dzieckiem,
– uspokaja,
– zapobiega depresji poporodowej lub łagodzi jej objawy, jeśli już występuje,
– wzmacnia więź z dzieckiem,
– pomaga w budowaniu komunikacji z dzieckiem.
Dlaczego warto masować dziecko?
Wiele młodych matek panicznie boi się, że nie podoła opiece nad maleństwem po powrocie ze szpitala do domu. Przede wszystkim obawy wzbudza kruchość i delikatność maleństwa. Paraliżujący jest strach, że może mu się stać krzywda. Tymczasem warto zaufać intuicji i pozwolić dojść do głosu instynktowi macierzyńskiemu. To właśnie my możemy dać dziecku coś bezcennego, co wpłynie na nie teraz i w dalekiej przyszłości. Osiągniemy to poprzez dotyk. To wspaniały lek, który wpływa na ciało i umysł dziecka. Zaspokaja potrzebę bliskości, spaja rodziców z dzieckiem, buduje rodzinne silne więzy.
Czym jest masaż niemowlęcia
Sens wszelkich czynności, które codziennie wykonuje matka przy swym dziecku ma o wiele głębsze znaczenie niż nam się wydaje. To nie tylko pielęgnacja malca, ale także zaspokojenie potrzeby bliskości i fizycznego kontaktu. Odczuwa ją zarówno rodzic, jak i dziecko. W naszej kulturze fakt ten nie jest powszechnie znany, tymczasem w tradycji niektórych plemion afrykańskich masaż dzieci jest czymś naturalnym. Matki masują swe potomstwo do siódmego roku życia. Podobnie w Indiach, skąd pochodzi metoda Shantala, na dotyk i więź rodzica z dzieckiem kładziony jest od wieków szczególny nacisk. Każda z kultur uznaje przede wszystkim wpływ masażu na rozwój psychiczny dziecka, fizyczny zaś stawia na drugim miejscu.
Rzeczywiście, badania współczesnych naukowców pokazują, że masowane niemowlęta rozwijały się szybciej, szczególnie w obrębie układu nerwowego, dodatkowo przybierały szybciej na wadze niż ich rówieśnicy pozbawione tego rodzaju kontaktu z rodzicami. Naukowcy stwierdzili także, że dzieci posiadające przez cały dzień bliski kontakt z matką rozwijają się o wiele szybciej pod każdym względem. Dziecko ma stałe poczucie bezpieczeństwa, uwalnia się od lęków przed zagrożeniami, obcymi osobami, miejscami i przedmiotami. Jest spokojne i pogodne. Masaż ma pozytywny wpływ nie tylko na obecny stan malucha, ale także na jego przyszłe losy i całe dorosłe życie.
Długodystansowe skutki masażu
Dziecko, które w dzieciństwie wyzbędzie się lęków i obaw, jest pewnym siebie, otwartym i odważnym człowiekiem również w dorosłym życiu. Potrafi sobie radzić ze stresem, posiada umiejętność rozluźniania się, buduje relacje z innymi ludźmi w sposób poznany we wczesnym dzieciństwie. Dziecko kochane, słuchane, tulone, noszone na rękach, takie, z którym rodzice mieli kontakt wzrokowy, rozmawiali, jest ufne i wzbudza zaufanie jako dorosły. Tworzy szczęśliwe związki z partnerami, kieruje się empatią, jest wrażliwe.
Jak masować dziecko?
Przystępując do masażu musimy zadbać, by w pomieszczeniu było ciepło. Masaż wykonujemy na podłodze, układając malca na udach lub pomiędzy nimi, ze stópkami blisko naszego brzucha. Oliwkę rozgrzewamy w dłoniach, później nakładając ją na skórę dziecka. Każdy z gestów powtarzamy 3 razy, z czasem liczbę powtórzeń możemy zwiększyć. Teoretycznie masaż powinien trwać ok. 5 minut, jeśli jednak dziecko okazuje zniecierpliwienie lub niechęć, musimy go przerwać. Ma on się nam i maleństwu kojarzyć z przyjemnością, nie z przymusem.
Najlepiej masować malucha rano, przynajmniej pół godziny po karmieniu. Czynność można powtórzyć wieczorem. Oliwkę rozcieramy w dłoniach, najlepiej będzie jeśli wyposażymy się w dozownik, który można obsługiwać jedną ręką, gdyż druga cały czas powinna być w kontakcie z dzieckiem.
Jeżeli chodzi o sam proces masowania dziecka, obejmuje on stopniowe uciskanie i gładzenia ciała w określony sposób. Zaczyna się od masażu klatki piersiowej i brzuszka, obejmuje kolejno ramiona, ręce i dłonie dziecka, znów brzuszek, następnie nogi i plecy. Od nas zależy, czy zapiszemy się do szkoły masażu, czy też może skorzystamy z instruktażowego filmiku zamieszczonego w internecie. Ważne, by masaż wykonać prawidłowo i dokładnie. Konieczny jest kontakt z dzieckiem, przyjemna i spokojna atmosfera. Szybko przekonamy się, jakie dobrodziejstwa niesie za sobą masaż Shantala.