Najniebezpieczniejsze polskie zwierzęta

Większość zwierząt żyjących na obszarze Polski jest niegroźna dla człowieka. Kilka z nich może jednak wyrządzić ludziom krzywdę. Oto lista 6 najniebezpieczniejszych polskich zwierząt.

1. Niedźwiedź brunatny

Waga niedźwiedzia brunatnego wynosi ok. 800 kg, a gdy zwierzę stanie na dwóch łapach jest dwa razy wyższe od człowieka. Najgroźniejsze są niedźwiedzie w czasie zimy, gdy wybudzone ze snu mogą pogryźć i rozszarpać człowieka.

2. Żmija zygzakowata

Żmija zygzakowata jest pod ochroną, co oznacza, że nie wolno jej zabijać. Zamieszkuje praktycznie cały kraj, poza terenami górskimi o wysokości powyżej 2000 m n.p.m. Żmije zygzakowate bytują na skraju lasu, na łąkach oraz polankach. Ich długość nie przekracza metra, a ciało jest brązowe z charakterystycznym ciemnoszarym zygzakiem na grzbiecie.

Ukąszenie człowieka zwykle wynika z nadepnięcia żmii. Jad jest niebezpieczny zawłaszcza dla dzieci i osób starszych, dla których ukąszenie może skończyć się śmiercią.

3. Pryszczel lekarski

Zwierzątko ma jedynie dwa centymetry długości, jednak wytwarza kantarydynę, czyli toksyczną substancję, prowadzącą do podrażnienia narządów wewnętrznych. W dużych ilościach toksyna prowadzi do śmierci. Pryszczel lekarski, znany szerzej jako mucha hiszpańska, przez lata był wykorzystywany do produkcji afrodyzjaków, które w nadmiernej ilości powodowały śmierć kochanka.

4. Kleszcz

Pajęczak o długości kilku milimetrów żyje w wysokich trawach, na leśnych i parkowych drzewach, a także w ogrodach. Kleszcz wpija się w ludzkie ciało i żeruje na nim, wpuszczając toksyny. Pajęczaki przenoszą też boreliozę, zapalenie płuc, zapalenie mózgu oraz szereg innych ciężkich chorób.

5. Wilk

Wilki z reguły nie atakują ludzi, lecz głody osobnik może tego próbować. Ponadto zwierzęta zarażone wścieklizną lub atakujące w obronie mogą dotkliwie pokaleczyć, a nawet zabić człowieka. Wilki najgroźniejsze są w watahach, liczących do 20 osobników. W Polsce wilki są pod ochroną, dlatego lepiej ich unikać zamiast stawać z nimi do konfrontacji.

6. Dzik

Dzik zwykle unika kontaktu z człowiekiem, jednak opiekująca się młodymi samica może być wyjątkowo agresywna. Samica waży około 100 kg i ma ostre kły, a sprowokowana do ataku może dotkliwie poranić człowieka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here