Oprogramowanie SCADA - co warto o nim wiedzieć?

Komputerowy nadzór nad procesami produkcyjnymi to udogodnienie, o jakim nie śniło się nawet pionierom rewolucji przemysłowej. Dzięki możliwościom, jakie daje taka metoda kontroli produkcji, firmy są w stanie uzyskać nieosiągalną wcześniej precyzję działania. Przyjrzyjmy się bliżej komputerowym systemom nadzorującym i płynącym z nich korzyściom.

Oprogramowanie SCADA – podstawowe informacje

Ten enigmatycznie brzmiący skrót pochodzi od pierwszych liter sformułowania Supervisory Control And Data Acquisition. Oznacza on zintegrowany ze skomputeryzowanymi elementami maszyn system, którego zadaniem jest kontrolowanie wszystkich aspektów danego procesu produkcji tak, by przebiegała płynnie i bez zakłóceń.

Komunikacja, jaka odbywa się pomiędzy systemem SCADA a urządzeniami, może zachodzić dzięki wykorzystaniu panelu, którego elementami są sterowniki (programowalne sterowniki logiczne lub inne podobnego typu.) System SCADA umożliwia wizualizację stanu aktualnego każdego ze sprzętów, a także, jak wskazuje jego nazwa, zebranie i porównanie danych o ich stanach na przestrzeni wybranego odcinka czasowego. Informacje przedstawione w graficznej formie mogą następnie posłużyć operatorom do wprowadzenia pożądanych modyfikacji.

Zalety komputerowej automatyzacji procesów

Wprowadzenie do firmy, zakładu pracy czy fabryki nowoczesnego systemu SCADA znacząco podnosi jakość pracy operatorów maszyn i kierowników hali, obniżając przy tym koszty, jakie musiałyby zostać poniesione w związku z nieprzewidzianym błędem czy usterką.

Wszelkie potrzebne działania na maszynach mogą zostać ograniczone do kontroli jednego panelu, podczas, gdy tradycyjny, zdecentralizowany proces produkcji wymaga nieustannego krążenia pomiędzy urządzeniami. Dane gromadzone przez system SCADA udostępniane są odbiorcom w kształcie, który nie wymaga angażowania programisty do jego interpretacji.

Systemy SCADA – gdzie sprawdzają się najlepiej?

Wprowadzenie do procesu produkcji usprawnienia w postaci komputerowej automatyzacji to rozwiązanie, na którym z całą pewnością skorzystają firmy dysponujące dużymi ośrodkami produkcji, gdzie czas poświęcany na obsługę poszczególnych sprzętów znacznie ogranicza pozostałe możliwości operatorów.

To także optymalna propozycja dla zakładów, które pragną położyć nacisk na bezpieczeństwo pracowników ze względu na to, że bezpośredni, stały kontakt z maszynerią staje się dla nich zbędny. Inwestycja w oprogramowanie takie, jak system SCADA, to jednocześnie jasny sygnał, wysłany w stronę podwładnych, że ich zdrowie i komfort psychiczny stawiane są w pracy na pierwszym miejscu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaka tarcza tnąca do metalu będzie najlepsza?
Następny artykułRadca prawny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here