Outsourcing księgowy – korzyści i obawy

W ostatnim czasie o outsourcingu stało się głośno. Rośnie liczba firm korzystających z tego rozwiązania. Rosną również związane z nim obawy. Jedną z funkcji, które przedsiębiorstwa najczęściej przekazują firmom zewnętrznym jest księgowość.

Na czym polega outsourcing funkcji księgowych?

Outsourcing księgowy to nic innego, jak przekazanie przez daną firmę prowadzenia jej spraw księgowych zewnętrznej firmie. Z założenia ma on pozytywnie wpłynąć na efektywność i wydajność działania firmy „oddającej” zadania.

Uproszczenie w ten sposób struktury firmy sprawia, że kierujący nią zarząd może skupić się na rozwijaniu jej podstawowej działalności. Z outsourcingiem księgowym wiąże się wiele korzyści, ale również wzbudza on pewne obawy wśród przedsiębiorców.

Korzyści z outsourcingu księgowego

Przedsiębiorca decydujący się na przekazanie funkcji księgowych zewnętrznej firmie, nie musi inwestować w zajmujących się nimi ludzi. Nie zajmuje się ich rekrutacją, szkoleniem, ani wynagradzaniem. Nie musi zapewniać im pomieszczenia do pracy, ani żadnych mebli i artykułów biurowych. Nie musi również kupować i utrzymywać związanego z funkcjami księgowymi sprzętu komputerowego, oprogramowania, itp.

Wszystkimi powyższymi zagadnieniami zajmuje się firma outsourcingowa. To na jej barkach leży zatrudnienie osób kompetentnych w dziedzinie księgowości. To również ona będzie ponosiła odpowiedzialność cywilną i karną za ewentualne błędy w prowadzonych sprawach księgowych.

Outsourcing księgowy pozwala zarządowi firmy na zaoszczędzenie nie tylko środków finansowych, ale również czasu. Wszystko to pozytywnie wpływa na możliwości rozwoju danej firmy, ponieważ oznacza więcej czasu i pieniędzy na nowe pomysły i inwestycje.

Obawy dotyczące outsourcingu księgowego

Outsourcing jest stosunkowo nowym zjawiskiem na polskim rynku. Polega na ścisłej współpracy różnych firm, a to oczywiście wiąże się ze zrozumiałymi obawami. Przedsiębiorcy, rozważający outsourcing księgowy, najczęściej mają wątpliwości co do jakości usług świadczonych przez zewnętrzne firmy.

Inne obawy dotyczą bezpieczeństwa danych i operacji powierzonych zewnętrznej firmie. Żaden przedsiębiorca nie chciałby wycieku informacji o wewnętrznej organizacji jego przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorcy boją się także, że będą musieli stale kontrolować i nadzorować umowę z firmą outsourcingową. Poczucie odpowiedzialności za własną firmę może skłaniać ich do ciągłego sprawdzania jakości usługi. Nie bez znaczenia jest również obawa przed zwalnianiem ludzi, którzy do tej pory zajmowali się w danej firmie księgowością.

Najlepszą rzeczą, jaką mogą zrobić przedsiębiorcy decydujący się na outsourcing funkcji księgowych jest wybór rzetelnej i sprawdzonej firmy, z którą będą współpracować. Renomowana firma outsourcingowa dołoży wszelkich starań, aby prowadzone przez jej pracowników sprawy księgowe były wolne od nieprawidłowości.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here