Pięć rzeczy, które warto wiedzieć o paleniu tytoniu

Palenie papierosów to nałóg, który nie dość, że jest bardzo kosztowny, to jeszcze dodatkowo powoli wyniszcza zdrowie. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć o paleniu tytoniu!

Palenie tytoniu skraca czas życia o około 14 lat

Badacze przeanalizowali, że osoby, które palą tytoń, żyją znacznie krócej od tych, które są niepalące. Różnica jest bardzo duża i wynosi ona aż 14 lat!

Wobec tego osoba, która nałogowo pali papierosy, ma większą szansę na to, że umrze znacznie prędzej niż ta, która w ogóle nie jest uzależniona od nikotyny. Szybkie rzucenie palenia pozwala na zatrzymanie tego tykającego zegara!

Palenie tytoniu nie ma żadnych pozytywnych skutków dla zdrowia

Palacze często podkreślają, że palenie jest dla nich dobre, ponieważ czują się po nich lepie. Jednak tak naprawdę tytoń ma niewielką liczbę pozytywnych efektów, jeśli chodzi o zdrowie człowieka.

Efekty te wynikają przede wszystkim z czasowego złagodzenia stresu, ale tak naprawdę palenie nie powoduje całkowitego pozbycia się zdenerwowania, ponieważ palacz musi niedługo sięgnąć po kolejnego papierosa.

Papierosy light nie są mniej szkodliwe od zwykłych

Popularny mit mówi, że palenie papierosów typu light jest mniej szkodliwe dla zdrowia niż papierosów zwykłych.

W rzeczywistości jednak warto pamiętać o tym, że papierosy „lekkie” zawierają również taką samą dawkę substancji smolistych, które przyczyniają się do rozwoju wielu śmiertelnych chorób, w tym raka płuc.

Istnieją skuteczne metody na rzucenie palenia

Zerwanie z nałogiem wcale nie musi być bardzo trudne. Obecnie palacze mogą korzystać z szereg różnych wspomagaczy pozwalających im na łatwiejsze rozstanie się z nałogiem, na przykład z gum, plastrów czy tabletek.

Są również metody, które nie wymagają ich wykorzystania, na przykład jest to metoda, którą opracował Allen Carr. Jego metoda rzucenia palenia Easyway polega na uzmysłowieniu palaczowi, że palenie tak naprawdę nie daje mu przyjemności, a także prowadzi do odrzucenia lęku przed skutkami rzucenia papierosów. Allen Carr jest autorem bestsellerowej książki „Prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie”.

Rzucenie palenia szybko poprawia zdrowie

Już w ciągu doby od ostatniego wypalonego papierosa maleje ryzyko doznania ataku serca. W ciągu 2 dni poprawia się węch i smak.

W ciągu kilku miesięcy po rzuceniu wydolność płuc poprawia się o około 30%. Po 5 latach zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka płuc i nowotwory w obrębie jamy ustnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here