Podstawowe zalety obróbki skrawaniem CNC

Współczesny proces przemysłowy opiera się w dużej mierze na nowych technologiach, a doskonałym tego przykładem jest obróbka skrawaniem CNC. Metoda ta gwarantuje masowe tworzenie elementów z zachowaniem ogromnej precyzji oraz wydajności produkcyjnej. Metoda CNC – Computerized Numerical Control gwarantuje zachowanie wszystkich tych kryteriów.

Oczywiście tradycyjne metody niosą ze sobą korzyści, lecz nie gwarantują możliwości otrzymania elementu w wysokiej jakości. Wyzwania produkcyjne rosną, a sprostać im mogą wyłącznie nowoczesne układy sterowania numerycznego. Wbrew pozorom współczesna metoda składająca się na proces automatyki przemysłowej ma blisko 70 lat. Idea narodziła się w latach 50’ w USA. Wtedy to zainicjowano w procesie produkcyjnym maszyny oparte o matematyczny układ sterujący. Funkcje matematyczne opisywały formę oraz kształt danego elementu, zaś frezarki były odpowiedzialne za jego odwzorowanie. Z biegiem lat metoda NC została zmieniona na metodę CNC w której główną rolę odgrywają komputery.

W taki sposób rozwiązania stosowane przez amerykańskie wojsko stały się powszechnym standardem produkcyjnym. Zaawansowana technologicznie metoda produkcyjna bazuje przede wszystkim na działaniach takich jak obróbka skrawaniem, toczenie, frezowanie i wycinanie z zachowaniem najwyższej precyzji. Dokładność jest kluczową zaletą stosowania rozwiązań CNC, ale korzyści wynikających z nowoczesnej technologii jest znacznie więcej. Idealne odwzorowanie elementów ma także związek z zachowaniem regularności. Powtarzalność minimalizuje ryzyko popełniania błędów, które za sprawą pierwiastka ludzkiego były w metodach konwencjonalnych na porządku dziennym.

Liczy się szybkość i oszczędność

Poza precyzją oraz powtarzalnością ważną zaletą tytułowej metody jest również szybki czas realizacji produkcyjnej. Na początku metoda CNC była domeną produkcji wielkoseryjnej – dziś ze względu na technologiczny rozwój dotyczy ona także produkcji średnioseryjnej, małoseryjnej, a nawet jednostkowej. Pełne zautomatyzowani linii produkcyjnej gwarantuje przyspieszony czas realizacji i jest to niezmiernie istotny czynnik w dobie funkcjonowania dzisiejszym zakładów produkcyjnych.

Ważną zaletą jest również aspekt ekonomiczny. W przypadku tytułowego skrawania jest on widoczny najbardziej. Zwiększając wydajność prac możemy mówić o generowaniu oszczędności. Produkujemy więcej i szybciej, a zatem unikamy opóźnień. Warto dodać, że dzięki precyzji nie marnujemy również materiału, co znacznie redukuje koszta produkcyjne. Metoda CNC jest coraz popularniejsza ze względu na szereg zalet. Popularność ta wciąż rośnie zarówno w przypadku dużych zakładów produkcyjnych, jak i tych mniejszych.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem Akcesoria.cnc.info.pl oferujący części do maszyn CNC, między innymi wibroizaolatory – https://www.akcesoria.cnc.info.pl/440-mechanika/wibroizolatory

Akcesoria.cnc.info.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here