Prostata - to nie choroba!

Wielu mężczyzn na słowo prostata wciąż wpada w panikę. Bo chociaż mówi się o niej oraz więcej, bardzo często utożsamiana jest ze stanem chorobowym. A tymczasem sama prostata to nic złego. Wręcz przeciwnie – to gruczoł krokowy, bez którego mężczyzna nie mógłby mieć dzieci. To tutaj odbywa się produkcja płynu transportującego i energetycznego plemników. To tutaj też determinowane jest życie seksualne mężczyzny. Dlatego prostaty nie należy się bać. Warto natomiast bliżej ją poznać.
Prostata, jak zostało już powiedziane, jest jednym z gruczołów męskich. I chociaż jest dużo mniejsza, niż chociażby wątroba, czy trzustka, które też są gruczołami, pełni w organizmie bardzo ważną rolę. Ale nie na tym mamy się teraz skupić.
Jak powiedzieliśmy w tytule, prostata to nie choroba. Ale wiele chorób może jej dotyczyć. O zmianach, jakie w niej zachodzą najwięcej mówi nam natomiast badanie ultrasonograficzne gruczołu. Położona tu przy ścianie odbytu prostata pozwala bardzo dokładnie się zbadać za pomocą specjalnej głowicy. Dzięki niej możemy bardzo dokładnie określić jej wymiary.
Prostata wielkość
U dorosłego mężczyzny wielkość prostaty kształtuje się mniej więcej na poziomie 2,5x3x4 cm. Jeśli zbadamy jej długość, szerokość oraz wysokość, możemy pomnożyć przez siebie uzyskane wielkości i otrzymać objętość gruczołu. A ta powinna oscylować granicach 25 mililitrów. Gdy objętość jest większa, możemy przypuszczać, że gruczoł jest chory. W przypadku, gdy objawy sugerują stan zapalny, czy infekcję bakteryjną, podaje się pacjentowi leki, a następnie po pewnym czasie przeprowadza kolejne usg w celu oceny skuteczności podjętego leczenia. W takiej sytuacji gruczoł najczęściej wraca do prawidłowych rozmiarów. Zdarza się jednak, że tak się nie dzieje. Wówczas bardzo ważne staje się znalezienie bezpośredniej przyczyny rozrostu prostaty. Im szybciej przyczyna jest ustalona, tym łatwiej jest walczyć z jej objawami, a także pogłębianiem się choroby. Dlatego też żadne objawy choroby gruczołu nie powinny być lekceważone.

prostata.info.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here