Rodzaje norm dotyczących śrub a konwersja pomiędzy nimi

Śruby dostępne na przykład w sklepie internetowym lub stacjonarnym – z takim asortymentem – nie są wszystkie takie same. Różnią się między innymi kształtem łba, rodzajem gwintu itp. Mają też rozmaite przeznaczenie. Pewne śruby spełniają określone normy. Dużo osób kupuje takie właśnie produkty. Wiedzą, że mogą liczyć na odpowiednią jakość. Określają między innymi takie aspekty, jak materiał, powłoka chroniąca przed korozją czy klasa wytrzymałości itp. Jakie normy są uważane za najbardziej powszechne? Co jeszcze jest stosowane na terenie naszego kraju? Kiedy przydaje się konwersja norm ISO/DIN/PN?

Jakie normy są najbardziej uniwersalne?

Dużo osób może tego nie wie, ale najbardziej powszechne są normy ISO stanowione przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Co warto wiedzieć o tej placówce? Została ona założona w 1947 roku na terenie Londynu. Co ciekawe, wcześniej działała Międzynarodowa Federacja Narodowych Stowarzyszeń Normalizacyjnych (w latach 1926-1942). Trzeba podkreślić, że zadaniem Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej jest ułatwienie wymiany dóbr i usług pomiędzy firmami z różnych krajów. Ma to zapobiegać na przykład powstawaniu barier technicznych w handlu czy rozwoju współpracy intelektualnej, technicznej i naukowej. Na terenie Polski stosowane są oczywiście Polskie Normy – skrót to PN. Kłopot jest taki, że mają one zasięg tylko krajowy. Odpowiada za nie Polski Komitet Normalizacyjny. Jego zadaniem jest na przykład organizowanie i prowadzenie normalizacji krajowej. Chodzi o zatwierdzanie, rozpowszechnianie, a także wycofywanie norm, jeśli zachodzi taka konieczność. Trzeba również wspomnieć o normach DIN. Są one stanowione przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Stowarzyszenie – mające siedzibę w Berlinie – powstało w 1917 roku, czyli 30 lat wcześniej niż Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna.

Sprawdź aktualną ofertę firmy Stalmut na https://stalmut.pl/oferta/sruby/sruby-din-931-iso-4014-szesciokatne-niepelnym-gwintem/

Kiedy konwersja norm jest przydatna?

Tabela konwersji norm przydaje się w wielu sytuacjach. Choćby wtedy, kiedy chcecie sprzedać śruby HV do połączeń sprężanych. Oferujecie w sklepie taki asortyment? Mają one oznaczenie PN 82343. Rozszerzacie działalność na rynki zagraniczne? W takim razie dobrze jest określić na swojej stronie również inne oznaczenia. Przydaje się tabela konwersji norm. Przy jej pomocy dowiecie się, że pozostałe oznaczenia to DIN 6914/ISO 7412. Na skutek tego nie będzie takiej sytuacji, że ktoś zamówi śruby HV do połączeń sprężanych, a otrzyma inne elementy. Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju kod, który ułatwia szybką i sprawną komunikację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here