Soczewki kontaktowe to sposób na korekcję wady wzroku przy zachowaniu naturalnego wyglądu i możliwości całkowitej rezygnacji z tradycyjnych okularów. Dostępne są one do użytku jednorazowego lub do noszenia w trybie miesięcznym. Szkła kontaktowe nie ograniczają pola widzenia i mogą ich używać sportowcy. Soczewki wymagają jednak skrupulatnego przestrzegania zasad higieny i nie mogą ich stosować osoby z zapaleniem spojówek i innymi infekcjami oka.
Soczewki kontaktowe – jakie wady wzroku korygują?
Szkła kontaktowe korygują takie wady wzroku, jak: astygmatyzm, prezbiopia, dalekowzroczność czy krótkowzroczność, a w przypadku wystąpienia stożka rogówki są jedyną formą leczenia. Dostępne są w wersji do jednorazowego użytku lub do noszenia w trybie miesięcznym. Wszystkie soczewki kontaktowe jednodniowe wyrzuca się przed pójściem spać do kosza, aby rano nałożyć nową parę. Szkła miesięczne można nosić przez 30 dni, jednak wymagają one specjalnej pielęgnacji i przechowywania.
Soczewki kontaktowe – zalety
Zaletą soczewek kontaktowych jest wygoda noszenia oraz możliwość całkowitej rezygnacji z okularów. Soczewki, w przeciwieństwie do tradycyjnej metody korekcji wad wzroku, nie parują, nie zsuwają się, nie ograniczają pola widzenia oraz nie zniekształcają widzianego obrazu. Szkła kontaktowe umożliwiają komfortowe uprawianie sportów, np.: biegania, wspinaczki, sztuk walki, tańca. Nosząc soczewki, można zakładać kaski, gogle, okulary przeciwsłoneczne czy ochronne maski, bez uczucia dyskomfortu. Szkła kontaktowe umożliwiają również korekcję skomplikowanych wad wzroku, przekraczających 6 dioptrii. W przypadku wystąpienia stożka rogówki soczewki to jedyna skuteczna forma leczenia wady wzroku.
Stosowanie soczewek wymaga ścisłego przestrzegania zasad higieny. Osoby, które na co dzień nie mogą sobie na to pozwolić ze względu na rodzaj wykonywanej pracy czy częste podróże, mogą wybrać soczewki jednodniowe. Noszenie szkieł kontaktowych w trybie jednodniowym zmniejsza ryzyko infekcji czy podrażnień oka praktycznie do minimum.
Soczewki kontaktowe – wady
Soczewki miesięczne wymagają codziennej pielęgnacji i czyszczenia w specjalnym płynie oraz przechowywania w pojemniku. Zaniechanie tych czynności może spowodować poważne podrażnienia oczu bądź uszkodzenie szkieł kontaktowych. Po upływie terminu ważności płynu do soczewek traci on swoje właściwości, dlatego należy stale kontrolować ważność preparatu. Zakładanie i zdejmowanie soczewek powinno zawsze odbywać się w sterylnych warunkach, po wcześniejszym dokładnym umyciu i osuszeniu dłoni.
Soczewki kontaktowe – przeciwwskazania
Soczewki kontaktowe pomimo braku ograniczeń wiekowych do ich noszenia oraz wygody użytkowania nie są metodą korekcji dla wszystkich. Przeciwwskazaniami do stosowania soczewek są: przewlekłe stany zapalne oka, np. zapalenie spojówek, brak czucia w rogówce, zaburzenia hormonalne, stany obniżonej odporności organizmu oraz nadmierna suchość oczu.