Najczęstszym problemem, z jakim mają styczność młodzi rodzice to brak apetytu u swoich dzieci. Niejadki notorycznie odmawiają jedzenia i nie mają ochoty na próbowanie nowych potraw. Często zdesperowani rodzice podają dzieciom słodkie przekąski, w celu zaspokojenia ich głodu. Niestety to źle wpływa na układ pokarmowy, a także na ogólny rozwój dziecka, a dostarczanie cennych składników odżywczych jest niezwykle ważne. Należy rozróżnić czy dziecko w ogóle nie je i ma niechęć do wszystkiego, czy po prostu nie zjada wszystkiego z talerza.

Sposoby na niejadka

Często zdarza się tak, że rodzice oczekują za dużo od maluchów i podają im porcje nieproporcjonalne do ich wieku. Dzieci posiadają instynkt, dzięki któremu jedzą tyle ile mogą i tyle ich ich organizm potrzebuje. Dlatego jeśli Twój maluch je, ale nie jest w stanie zostawić pustego talerza – to znaczy, że po prostu podawane mu porcje są za duże. Najważniejsze, aby nie zmuszać dziecka do jedzenia. Namawianie do posiłków zazwyczaj przynosi odwrotny efekt niż zamierzony. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które sprawiają, że niejadek chętniej zjada posiłki.

  • Kolorowe dania – staraj się, aby potrawy, które serwujesz swojemu dziecku wyglądały na talerzu ładnie i apetycznie. Możesz urozmaicać wygląd posiłku i np. z warzyw ułożyć uśmiechniętą buźkę.

  • Pozwól zadecydować – zapytaj dziecko na co ma ochotę lub daj mu kilka możliwości do wyboru. Może akurat Twój niejadek ma ulubione danie, które zje z przyjemnością. Dodatkowo, ucieszy się, że jego zdanie jest ważne i może sam decydować o swoim posiłku.

  • Wspólne gotowanie – zachęć do wspólnego gotowania. Pozwól umyć warzywa lub ułożyć na talerzu produkty tak, jak maluch chce. Może wyjść z tego świetna zabawa, a przy okazji nauczysz dziecko pomagać w kuchni.

  • Mniejsza ilość posiłków – podawaj dziecku jedzenie, wtedy kiedy zaobserwujesz, że zaczyna robić się głodne. Warto też zrezygnować z przekąsek pomiędzy posiłkami. Sprawi to, że dziecko z większym apetytem zje śniadanie, obiad i kolację.

  • Napój po posiłku – podawaj dziecku wodę lub kompot po obiedzie, a nie w trakcie jedzenia, aby nie zapełniało żołądka.

Gotowe produkty dla niejadków

Jak wszyscy wiemy, domowe posiłki są najlepszym źródłem wszelkich składników odżywczych, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Są jednak sytuacje, kiedy zamiast domowej zupki czy przecieru, można podać gotowe, kupne dania, opracowane przez pediatrów i specjalistów z dziedziny żywienia najmłodszych. Na dzisiejszym rynku istnieje szeroki wybór produktów dla dzieci i niemowląt. Warto skorzystać z nich, kiedy niejadki nie chcą spożywać jedzenia przygotowanego przez rodziców lub sami rodzice nie mają pomysłu, jak wprowadzić do diety kolejne warzywa, owoce czy mięso. Posiłki przystosowane są do potrzeb dziecięcych organizmów oraz ich kubków smakowych. Co równie ważne, posiadają one dużo wartości odżywczych (dowiedz się więcej – http://humana-baby.pl/produkty). Najmłodsi mogą dzięki temu poznawać nowe smaki, a receptura produktów idealnie odpowiada dziecięcym podniebieniom. Warto wiedzieć, że żywność w słoiczkach jest w pełni bezpieczna, została stworzona specjalnie z myślą o żywieniu niemowląt i dzieci. Dzięki temu Twoje dziecko z przyjemnością będzie jadło pełnowartościowe dania, które zaspokoją apetyt nawet największego niejadka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here