Kiedy pojawiają się upławy, wiele kobiet nie wie co robić. W dużej mierze postępowanie przy upławach będzie zależało od tego, co je wywołało. Dlatego w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza, który sprawdzi, co może być przyczyną pojawienia się upławów oraz przekaże pacjentce konkretne zalecenia, jakie pomogą jej szybko pozbyć się upławów.

Czym są upławy?

W kobiecych narządach rozrodczych wytwarzana jest wydzielina, której celem jest między innymi nawilżenie pochwy. Jej wygląd i konsystencja zmieniają się w zależności od tego, w jakim momencie cyklu jest kobieta( zobacz również Brak okresu – przyczyny i zaburzenia cyklu)O upławach jest mowa wtedy, gdy wydzielina ta zmienia się patologicznie pod wpływem zakażenia np. wirusami, bakteriami lub grzybami. Wraz z upławami może pojawić się nieprzyjemny zapach, pieczenie i swędzenie pochwy. Jeżeli takie objawy pojawiają się jednocześnie oznacza to, że doszło do zakażenia, które należy jak najszybciej wyleczyć, gdyż nieleczone infekcje intymne mogą mieć poważne skutki.

Jak rozpoznać, co jest przyczyną upławów?

Jak to zostało wyżej wspomniane, upławy mogą mieć różne podłoże. To, co je wywołało ocenia się po ich wyglądzie. Przykładowo przy zakażeniach grzybiczych najczęściej upławy są grudkowate, białe (przypominające konsystencją ser). Z kolei przy infekcjach bakteryjnych i wirusowych może pojawić się nieprzyjemny zapach, zielony, żółty lub brunatny kolor. Czasami pojawia się również ropa. Jednak ostateczną diagnozę musi zawsze postawić lekarz, gdyż leczenie wymaga doboru leków dostosowanych do przyczyny, jaka wywołała upławy.

Upławy – jak im zapobiegać?

Upławy silnie wiążą się z infekcjami intymnymi. Dlatego, jeśli nie chcemy, aby powracały, musimy przede wszystkim zadbać odpowiednio o naszą higienę intymną. Do mycia należy używać specjalistycznych produktów do higieny intymnej o przystosowanym do delikatnych części ciała pH. Warto pamiętać o tym, że duży wpływ na zdrowie intymne ma korzystnie z osobnych ręczników do osuszania okolic intymnych. Istotna jest też dobrze dobrana bielizna powinna być przewiewna, nieobciskająca i wykonana z naturalnych materiałów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here