Jajko- najpopularniejszy produkt na świecie. Możemy z niego zrobić praktycznie wszystko od jajecznicy po wspaniałe ciasta czy dania.
Jak długo gotować jajka żeby były takie jak lubimy? Jajko możemy ugotować na miękko i na twardo. Istnieją 4 złote zasady, jak długo gotować jajka.
Jak długo gotować jajka na twardo?
Aby jajko wyszło na twardo, należy gotować je od ośmiu do dziesięciu minut. Jednak trzeba uważać, żeby nie przegotować jajka, ponieważ takie są niesmaczne.
Jak długo gotować jajka na miękko?
Chcąc ugotować jajko na miękko należy gotować je od 2 do 4 minut w zależności od rozmiaru jajka. Jeżeli naszym celem jest jajko na półmiękko, czyli żółtko nie jest całkowicie płynne, należy gotować je przez 6 minut. Idealnym przyrządem okaże się timer do jajek.
Oto 4 złote zasady jak długo gotować jajka:
1. Jajka należy dokładnie umyć przed włożeniem ich do garnka. Przed każdym użyciem jajko powinno być oczyszczone, ponieważ na jego skorupce mogą znajdować się groźne drobnoustroje i dlatego powinniśmy dbać o to, aby jajka nie stykały się w lodówce z innymi produktami spożywczymi, takimi jak z serami czy kiełbasą.
2. Jajka należy wkładać pojedyncze łyżeczką do gorącej wody. Musimy uważać aby nie stłuc ich przy wkładaniu do garnka. Należy pamiętać, że choćby małe mechaniczne uszkodzenie skorupki może doprowadzić do wypłynięcia białka, przez co jajko nie będzie już się nadawało do użytku.
3. Czas gotowania jajek wliczony jest od momentu zagotowania się wody. Jajka ugotowane na twardo należy wyjąć gorącej wody i następnie zanurzyć się w zimnej. Dzięki tej metodzie dużo szybciej obierzemy jajka ze skorupki. Jajka na twardo powinny być gotowane od 8 do 10 minut, natomiast jajka na miękko gotujemy od dwóch do czterech minut ( w zależności od wielkości jajka). Możemy również ugotować jajko na półmiękko i ta opcja zawiera do 6 minut.
3. Jajka, które mają uszkodzoną skorupkę, ale nie mają przerwanej błony podskorupkowej mogą być również użyte do gotowania. Natomiast, w przypadku kiedy pękła skorupka jajka, należy je dokładnie zawinąć zwilżony papier pergaminowy i w ten właśnie sposób gotować.