Czym są pieluchomajtki i kiedy warto je stosować

Problem z nietrzymaniem moczu dotyka wielu osób przy różnego rodzaju chorobach. W związku z tym warto wiedzieć, jak zabezpieczać się przed nieprzyjemnymi sytuacjami związanymi z tą dolegliwością. Jednym z najczęściej polecanych w tym przypadku rozwiązań są pieluchomajtki. Czym są tego typu produkty i kto powinien z nich korzystać?

Pieluchomajtki – co to jest?

Mimo że nietrzymanie moczu jest często traktowane jako wstydliwy temat, warto rozmawiać o tej dolegliwości i poznać sposoby na radzenie sobie z tym problemem. Warto zaznaczyć, że dotyka on nie tylko starszych osób – niektóre z przyczyn mogą pojawić się również u młodszych ludzi. W takich sytuacjach często należy postawić na pieluchomajtki dla dorosłych: są to produkty higieniczne, które okażą się nieocenioną pomocą dla osób zmagających się z nietrzymaniem moczu. Umożliwiają one zapewnienie odpowiedniej higieny, a jednocześnie uniknięcie dyskomfortu związanego z tą dolegliwością. Pieluchomajtki skutecznie chłoną ciecz, dzięki czemu nie przepuszczają moczu, chronią przed uczuciem wilgoci, a także ograniczają nieprzyjemny zapachy. Zależnie od danego modelu mogą różnić się stopniem chłonności, który określa się w mililitrach moczu wydalonego w ciągu 4 godzin.

Komu zaleca się stosowanie pieluchomajtek?

Pieluchomajtki dla dorosłych zwykle są wskazane w przypadku osób, u których problem z nietrzymaniem moczu jest stosunkowo dotkliwy. Jeśli wycieki są regularne i dość obfite, tego typu produkty mogą znacznie zwiększyć komfort codziennego funkcjonowania. Wsparcie oferowane przez pieluchomajtki może być szczególnie przydatne dla osób, które utraciły zdolność kontrolowania potrzeb fizjologicznych na skutek problemów na tle neurologicznym, takich jak udar.

Zakładając pieluchomajtki, należy zadbać przede wszystkim o odpowiednie przyklejenie rzepów czy pasa biodrowego, a także dopasowanie ich wymiarów do ciała. Odpowiednio dobrane produkty skutecznie redukują ryzyko przecieków – poleca się je także osobom, które przebywają w pozycji leżącej i mają ograniczoną mobilność.

Jak wybrać pieluchomajtki?

Właściwie dobrany rozmiar oraz stopień chłonności pieluchomajtek mają ogromne znaczenie dla komfortu chorego. W zależności od skali problemu można zdecydować się na pieluchomajtki z kilku różnych kategorii:

  • do nietrzymania moczu kropelkowego: o chłonności do 50 ml;
  • nietrzymanie lekkie: chłonność 50–10 ml;
  • średnie: 100–200 ml;
  • ciężkie: 200–300 ml;
  • bardzo ciężkie nietrzymanie moczu: więcej niż 300 ml.

Parametr ten określa się ze względu na ilość moczu wydalanego w ciągu 4 godzin w sposób niekontrolowany. Rozmiar również jest bardzo istotny – zbyt duże pieluchomajtki mogą spadać i nie będą zapewniać wystarczającej ochrony, podczas gdy za małe produkty mogą uciskać chorego i wywoływać nieprzyjemne odparzenia. Aby określić poprawne wymiary, należy dokonać pomiaru obwodu bioder i sugerować się zaleceniami producenta.

Pieluchomajtki a bielizna chłonna – różnice

Pieluchomajtki to niejedyne artykuły higieniczne, które mogą pomóc przy nietrzymaniu moczu. Sporą popularnością cieszą się także majtki chłonne. Jakie są różnice między tymi produktami? Bielizna chłonna jest nieco bardziej dyskretna – jej wygląd przypomina standardowe elementy garderoby, jednak z dodatkiem wkładki chłonnej. Są one zalecane przy niewielkim poziomie nietrzymania moczu, a także w przypadku osób, które są w stanie zachować stosunkowo wysoki poziom aktywności. Pieluchomajtki oferują jednak zauważalnie większą chłonność, przez co w wielu przypadkach będą właściwie jedynym wyborem. Obydwa rodzaje produktów można znaleźć m.in. w ofercie firmy TENA.

Czy na środki chłonne można otrzymać refundację?

Regularne użytkowanie artykułów higienicznych takich jak pieluchomajtki czy majtki chłonne wiąże się z niemałymi wydatkami. Warto zatem zorientować się, jakie są kryteria do tego, aby uzyskać na nie refundację – wsparcie finansowe jest dostępne dla wielu osób, które borykają się z problemem nietrzymania moczu. Istotny będzie jednak rodzaj choroby, która towarzyszy tej dolegliwości; warto zatem rozpocząć od wizyty u lekarza i uzyskania konkretnej diagnozy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here