Przygotowanie bezpiecznej wyprawki dla Maluszka nie jest prostym zadaniem. Szczególnie, że półki sklepowe pełne są produktów niepewnej jakości i pochodzenia. Często rodzice po prostu nie zdają sobie sprawy, jak ważny dla zdrowia dziecka jest materiał, z którego wykonano pieluszkę, ręcznik, kocyk czy ubranka. Podobnie jest z kosmetykami – nafaszerowanymi chemią i substancjami zapachowymi. Na szczęście istnieją rozwiązania alternatywne, linie produktów, którym można zaufać. Dzięki naturalnym składnikom, z jakich zostały wykonane, możemy uniknąć szkodliwego działania środków chemicznych na skórę i cały organizm noworodka.

Pieluszki wielorazowe

Pieluszki to ważny element wyprawki, gdyż dziecko będzie używało ich najdłużej. Z żadnym innym produktem Maluch nie będzie miał tak bliskiej styczności przed 24 godziny na dobę, w ciągu minimum 2 lat. Warto zastanowić się zatem, czy nasz wybór nie wpłynie negatywnie na zdrowie dziecka. Popularne jednorazówki nafaszerowane są chemią wywołującą odparzenia i problemy skórne. Dioksyny, poliekrany, żel wchłaniający i perfumy zawarte w takich pieluchach, codziennie przedostają się wówczas do organizmu, który jeszcze nie wykształcił systemów obronnych, co w przyszłości może skutkować różnymi schorzeniami.

Dużo zdrowszą alternatywą będą z pewnością pieluchy wielorazowe, wykonane z naturalnych włókien, eliminujące odparzenia i inne choroby skóry. Wielorazówki są nie tylko dużo zdrowsze, ale w ogólnym rozrachunku także bardziej ekonomiczne. Popularne marki, oferujące tego typu produkty to m.in. Milovia, Grovia czy Mommy Mouse.  Jeśli wizja walki z nieczystościami, praniem i suszeniem nie jest dla Was zachęcająca, warto wypróbować ekologiczne jednorazówki, które nie zawierają szkodliwych substancji i oprócz składu niewiele różnią się od zwykłych pampersów. Firmy oferujące takie pieluchy to np. Bambo Nature czy Muumi Baby.

Bezpieczne tkaniny

Wybierając ubranka, pościel, ręcznik czy kocyk dla noworodka, warto wiedzieć, iż niecertyfikowana bawełna hodowana przy zastosowaniu pestycydów może niekorzystnie wpłynąć na organizm noworodka. Wg badań, ponad 30% takich tkanin zawiera ołów, nikiel i inne szkodliwe dla człowieka substancje.

Aby chronić delikatną skórę niemowlaka, warto kupować produkty sprawdzone, z bawełny organicznej lub kolorowej, która nie wymaga farbowania. Pomocny będzie również certyfikat  Oeko-Tex standard 100, który daje gwarancję, że w tkaninach nie ma substancji o niebezpiecznym stężeniu, mogącym negatywnie wpłynąć na zdrowie dziecka. Dobrym wyborem mogą być polskie marki, oferujące produkty naturalne i bezpieczne dla Maluszków. Wśród nich warto wymienić markę Lullalove, Pink No More czy Poofi. Na przykład w ofercie marki Lullalove znajdziecie zarówno ubranka dla noworodków, kocyki, bambusowe otulacze oraz pościel – więcej: https://bobomio.pl/lullalove. Wszystkie tkaniny są niezwykle miękkie, oddychające, a pościele posiadają antyalergiczne wypełnienia. Wysoką jakość potwierdza odpowiedni certyfikat.

Zdrowe produkty dla dzieci

Oprócz pieluszek i tekstyliów na liście wyprawkowej znajdują się również kosmetyki, przytulanki czy akcesoria do pielęgnacji. Te produkty również mają duży wpływ na zdrowie najmłodszych. W kosmetykach ważny jest oczywiście skład – im krótszy tym lepiej. Nie powinny zawierać perfum, parabenów i alkoholu, a najlepiej, gdy będą zawierały odpowiedni certyfikat. Wśród producentów bezpiecznych kosmetyków dla dzieci znalazły się takie firmy jak Alphanova Bebe czy Biolane.

Podobnie rzecz ma się z pozostałymi produktami, z którymi dziecko będzie miało bezpośredni kontakt. Nie warto kusić się na niesprawdzone eksperymenty. Dla przykładu, wspomniana wcześniej marka Lullalove oferuje także bezpieczne termofory, grzechotki, przytulanki dla noworodków, myjki oraz gryzaki.

Im bardziej ograniczymy liczbę producentów, zawężając listę do tych najbezpieczniejszych, tym łatwiej będzie nam zadbać o zdrowie naszego Maluszka. Nie dajmy się zwieść reklamom i kolorowym opakowaniom. Najważniejsze jest to, co znajdziemy w środku, czyli naturalny i bezpieczny skład każdego produktu.   

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here