Jak napisać pozew rozwodowy.

Jeżeli to czytasz to albo jesteś po prostu ciekaw albo niestety musisz się rozwieźć ze swoim małżonkiem i zadajesz sobie pytanie jak napisać pozew rozwodowy.
Pozew powinien składać się z dwóch części petitum i uzasadnienie.
Powinien zostać sporządzony na piśmie może być pisany ręcznie albo zostać wydrukowany. (oczywiście z ręcznym podpisem.)
Powinien zawierać oznaczenie sądu tj. adres i nazwa sądu, dane obydwóch ze stron oraz ich pełnomocników.
W tytule, nagłówku należy wskazać, że pismo jest pozwem rozwodowym.
Należy wyjaśnić przyczyny rozwodu (orzec o winie małżonka lub za porozumieniem stron). We wniosku należ powołać świadków wezwanych przez powoda (osoba składająca pozew) i biegłych. Jeżeli posiadają wspólne niepełnoletnie dzieci należ podać żądania, które ich dotyczą tj.
alimenty, powierzenie władzy rodzicielskiej i ustalenia terminów kontaktów pomiędzy dziećmi a rodzicami.
Należy podać kiedy został zawarty związek małżeński i kiedy doszliśmy do wniosku o rozwodzie i dlaczego np. zdrada małżonka, nadużywanie alkoholu lub po prostu razem stwierdzacie, że zawarcie związku małżeńskiego to był błąd. Każdą z tych opcji musicie poprzeć dowodami.
Jeżeli macie wspólny majątek o jego podzielności należy napisać w wniosku.
Do pozwu należy dodać dowód zapłaty opłat sądowych w wysokości ok. 700 zł.
We wniosku pod żadnym pozorem nie pisz w jakim stanie emocjonalnym się znajdujesz przecież sędzi nie jest waszym terapeutom. Postaraj się unikać negatywnych epitetów skierowanych w stronę małżonka tyczy to się zarówno pozwu jak i sprawy rozwodowej.
Czy warto skorzystać ze wzorów pozwów dostępnych w internecie?
Moim zdaniem należy się jedynie tymi wzorami inspirować, ponieważ każdy związek małżeński jest inny i każda sprawa rozwodowa będzie wyglądać inaczej.
Najlepiej po napisaniu wniosku skonsultować się z prawnikiem, który pomoże ulepszyć pozew. Powie jeśli coś źle napiszesz i doradzi co poprawić przecież żadna strona internetowa nie zastąpi porady od fachowca, który zajmuje się tym od lat.

http://www.prezentbox.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here