Pracownicy zatrudnieni wyłącznie w jednej firmie jeszcze w zeszłym roku mogli skorzystać z rozliczenia z urzędem skarbowym na podstawie pit-40. Deklaracja składana przez pracodawcę zwalniała pracownika z obowiązku składania jej samodzielnie. Obecnie rozwiązanie to zostało zlikwidowane.

Pit-12 i Pit-40 przestają istnieć

Od 2018 roku zlikwidowano możliwość korzystania z deklaracji pit-12 i pit-40. Oznacza to, że rozliczenie pit 2017, czyli za rok ubiegły może być wykonane wyłącznie przez samego podatnika. Dotyczy to wszystkich podatników, którzy w poprzednich latach wybierali rozliczenie przez pracodawcę. Obecnie mogą rozliczać się samodzielnie lub korzystając z ułatwionego rozliczenia przez urząd skarbowy. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na http://pitax.pro/.

Rozliczenie pit 2017 przez urząd skarbowy jest równie niewymagające co rozliczanie się poprzez pracodawcę. Jeśli jednak chce się skorzystać z ulg podatkowych, rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub wykazać dochody z wielu źródeł, powinno się samodzielnie wypełnić pit. Na szczęście, jest to proste dzięki programom takim jak
pitax.pl/pity-2017.

Pity 2017 rozliczenie przez program – prosta i szybka metoda wypełnienia pit

Pierwsze programy do rozliczenia pit pojawiły się już dekadę temu. Początkowo były dołączane głównie do gazet i czasopism jako dodatki na płytach CD. Obecnie bez trudu można znaleźć je na różnych stronach internetowych, dzięki czemu ma do nich dostęp niemalże każdy podatnik.

Program pozwala wypełnić pit na dwa sposoby. Podatnik może samodzielnie uzupełniać odpowiednie rubryki w formularzu lub skorzystać z podpowiedzi. Program pyta o poszczególne kwoty, rodzaj uzyskiwanych dochodów i przysługujących ulg, a następnie automatycznie dopasowuje odpowiedni typ formularza oraz go uzupełnia. Na koniec program oblicza, jaka jest wysokość należnego podatku i wskazuje, czy podatnikowi przysługuje zwrot nadpłaty. Jeżeli okaże się, że pobrana zaliczka na podatek jest zbyt niska, podatnik jest zobowiązany do zapłaty brakującej kwoty w określonym czasie.

Rozlicz pit 2017 i wesprzyj organizację pożytku publicznego

Podobnie jak w latach poprzednich, w roku 2018 podatnicy mogą przekazać 1 procent podatku wybranej organizacji pożytku publicznego. Warto pamiętać o tej możliwości, gdyż nie zwiększa to wysokości podatku, a podatnik może wesprzeć organizację pomagającą chorym dzieciom, porzuconym zwierzętom czy seniorom, którzy nie posiadają rodziny. Jeżeli zrezygnuje się z możliwości przekazania 1 procenta podatku, cała kwota podatku trafi do fiskusa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here