Zabawa i praca w grupach

Jako dorośli każdego dnia mamy okazję funkcjonować w rozmaitych środowiskach. W domu spędzamy czas z rodziną i najbliższymi, wolne chwile przeznaczamy na spotkania ze znajomymi, a w pracy współpracujemy z naszymi kolegami i koleżankami. To oczywiście jedynie niewielki ułamek tego, w jakich grupach przychodzi nam działać. Natomiast to, co z pewnością możemy o nich powiedzieć to fakt, że znacząco różnią się pod względem specyfiki. W każdej z nich musimy się jakoś odnaleźć, co niekiedy nie jest takie proste. To, jak dobrze potrafimy się zaaklimatyzować jest między innymi uwarunkowane tym, jak wyglądała nasza ścieżka rozwoju w dzieciństwie. Z uwagi na to, już od najmłodszych lat warto kształcić uczniów w tym kierunku. Im szybciej zaczniemy wprowadzać to w życie, tym lepiej poradzą sobie oni w dorosłości. Kształtuje to bowiem otwartość na ludzi, umiejętność współpracy czy rozwiązywania pojawiających się konfliktów. Dobierając odpowiednią metodę możemy naprawdę wiele osiągnąć.

Praca w grupie – korzyści

Jakich korzyści możemy spodziewać się wprowadzając pracę w grupach? Jak już zostało to wspomniane, na każdym kroku będziemy mieli do czynienia z przeróżnymi ludźmi. Z niektórymi z nich łatwiej złapiemy wspólny język, z innymi będzie to szło nieco bardziej opornie. Nawiązywanie relacji nie musi wiązać się jedynie ze zdobywaniem bliskich przyjaciół, a również umiejętną komunikacją, która przyniesie oczekiwane rezultaty. Współpraca to zdolność funkcjonowania w grupie i dążenie do osiągnięcia wspólnie postawionego sobie celu. Tworząc więzi możemy realizować kolejne projekty obmyślając innowacyjne rozwiązania i wymieniając się swoimi spostrzeżeniami. Niezależnie od tego jaką pozycję obejmiemy w grupie, powinniśmy potrafić się komunikować. Jednak, żeby mogło się tak stać potrzebna jest praktyka, a nie kolejne podręczniki, które będą jedynie wyjaśniać jak to osiągnąć.

Jakie umiejętności nabywają dzieci?

Osoby w młodym wieku są niezwykle podatne na rozwój i pochłaniają wiedzę niemal z prędkością światła. Jest to więc najlepszy czas na nabywanie nowych umiejętności. Pamiętajmy jednak, że zmuszając dziecko wszystko może obrócić się przeciwko nam. Tak więc, jeśli da się ominąć podręczniki, a wprowadzić więcej zabawy i praktycznych zadań, warto pójść w tym kierunku. Pracując w grupie dzieci wszechstronnie się rozwijają. Uczą się myśleć, wyciągać wnioski, a także argumentować własne zdanie. Oczywiście oprócz tego, mogą szkolić się w otwartości na odmienność poglądów innych osób. Dzięki temu, jest większa szansa na to, że przyszłości nie będą zapatrzone tylko w siebie i nie będą uznawać, że tylko ich przekonania są słuszne. Dodatkowo, będzie to dla dzieci element rozrywki, ponieważ będą uczyć się poprzez zabawę.

Jak działać, by było to skuteczne

Podczas zabawy w grupach istotnym czynnikiem jest jak najwyższy stopień integracji. Im bardziej zespół będzie zgrany, tym skuteczniej będą realizowane zadania czy projekty. Będą one bardziej kreatywne i innowacyjne. Cel, który jest do osiągnięcia jest bardzo ważny, natomiast sama droga nie jest wcale mniej istotna. Wśród dzieci musi pojawić się nutka zaufania, która pozwoli na pójście dalej. To na tej podstawie możliwe jest rozdzielenie poszczególnych czynności i posiadanie pewności, że dana osoba temu podoła. Kierując się zasadą „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” pozwalamy młodym osobom na naukę, że nie zawsze musimy wszystko wykonywać samodzielnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here