Budynek inteligentny – czyli jaki? Kilka słów o automatyce budynkowej

0
1547

Budynki mogą być obsługiwane przez system pracujący w sposób wysoce zaawansowany, obsługują dziesiątki różnorodnych urządzeń i koordynujący ich współpracę. Pierwsze rozwiązania z zakresu automatyki budynkowej pojawiły się już w latach osiemdziesiątych i miały na celu uczynić korzystanie z budynków bardziej komfortowymi i łatwiejszymi. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się – na czym polega automatyka budynkowa, z jakich urządzeń korzysta oraz dlaczego warto zdecydować się na jej zastosowanie.

Automatyka budynkowa – krótkie wprowadzenie

Automatyka budynkowa to prężnie rozwijające się dział. Z jej rozwiązań korzystają zarówno osoby pragnące poprawić funkcjonalność swego miejsca zamieszkania, jak i osoby pragnące „doposażyć” swoje miejsce pracy. Z rozwiązań zaliczanych do automatyki korzysta się między innymi w dużych przedsiębiorstwa wytwórczych, budynkach użyteczności publicznej, biurowcach i licznych innych.

Do kategorii automatyki budynkowej zaliczyć należy wszystkie urządzenia i obsługujące je systemy, które poprawiają sprawność danego budynku. Szczególnie mowa o urządzeniach zasilanych energią elektryczną, takich jak włączniki światła, detektory ruchu, elektrycznie zasilane żaluzje, źródła ogrzewania.

Kluczowe jest jednak zastosowanie specjalnego oprogramowania, które pozwala na koordynację pracy wszystkich wymienionych systemów. To właśnie dzięki specjalnemu oprogramowaniu mamy możliwość optymalnego sterowania „pracą” budynku – na przykład kontroli czasu, w którym uruchamiają się światła, kontroli ruchu wind lub opuszczania żaluzji.

Najważniejsze funkcje automatyki budynkowej

Nie będzie wielkim zaskoczeniem, gdy zdradzimy, że zastosowanie rozwiązań automatyki budynkowej pozwala na zwiększenie oszczędności w naszym miejscu zamieszkania/pracy. Wynika to z prostej przyczyny. Mając pełną kontrolą nad urządzeniami podpiętymi do sieci elektrycznej, możemy obniżyć poziom zużycia prądu. Z pewnością wpłynie to pozytywnie na nasz portfel.

Dzięki zastosowaniu automatyki budynkowej kontrola pracy poszczególnych systemów staje się prostsza. Możemy sterować ich pracą, korzystając z jednego panelu użytkownika, bez konieczności obchodzenia całego budynku.

Automatyka budynkowa wpływa również pozytywnie na bezpieczeństwo danego budynku. Dotyczy to szczególnie takich sytuacji jak włamanie, kradzież, pożar lub wypadek. W przypadku ich wystąpienia, poszczególne systemy reagują automatycznie i w sposób skoordynowany.

Gdzie szukać pomocy w zakresie automatyki budynkowej?

Automatyka budynkowa to dziedzina stosunkowo skomplikowana. Dlatego jej zastosowanie w przypadku każdego budynku wymaga sięgnięcia po pomoc profesjonalistów. Wśród firm specjalizujących się w projektowaniu i instalacji automatyki budynkowej szczególnie warto polecić Astra Automatyka. Świadczy ona usług w zakresie projektowania i wykonywania instalacji automatyki budynkowej. W jej ofercie znajdują wyłącznie urządzenia wysokiej klasy – takich renomowanych producentów jak: Johnson Controls, a także Schneider, Siemens czy FEMA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here