trening

Aktywność fizyczna gra różną rolę w życiu każdego człowieka. Niektórzy ograniczają się do krótkich spacerów, podczas gdy inni chcieliby codziennie ćwiczyć na siłowni. Czy to optymalne rozwiązanie? Ile razy w tygodniu można ćwiczyć? Czy warto chodzić na treningi codziennie? Odpowiadamy!

Codzienny trening – czy można tak trenować?

Na pytanie „czy można ćwiczyć codziennie” bardzo trudno odpowiedzieć jednym słowem. Na początku trzeba się zastanowić, co tak naprawdę rozumiemy pod pojęciem codziennego treningu. Czy jest to codzienny trening całego ciała, czy może tylko jednej lub kilku partii? Jaka ma być objętość naszych treningów? Czy jest to inny trening dzielony? Jaki jest cel naszych treningów? Codzienne treningi powodują bardzo wysoką częstotliwość, co wpływa na dalsze zależności, m.in może dojść do zbyt wysokiego wzrostu objętości. Dodatkowo jednym z kluczowych czynników determinujących częstotliwość treningową i możliwość wykonywania codziennego treningu jest zdolność organizmu do regeneracji. Podczas treningu siłowego organizm doświadcza zmęczenia: zmęczenia obwodowego mięśni (zmęczenie m.in. neuronów ruchowych, włókien mięśniowych), zmęczenia układu nerwowego (zdolność do rekrutacji jednostek motorycznych) i uszkodzenia mięśni. Istotnymi rodzajami zmęczenia w kontekście częstotliwości treningowej są uszkodzenia mięśni i zmęczenie układu nerwowego. Bardzo często okres regeneracji musi być większy niż 24 godziny. Co więcej, uszkodzenie mięśni spowodowane niewystarczającym czasem na regenerację może powodować dalsze zmęczenie układu nerwowego, a jeśli ten nie jest odpowiednio zregenerowany, będziemy mieć problem z budową mięśni. Wykonanie 10 i więcej serii tygodniowo dla danej partii mięśniowej powoduje znacznie większe nasilenie hipertrofii niż w przypadku wykonania mniejszej liczby serii. Odpowiednią ilość serii można jednak osiągnąć 2, 3 lub 4 razy w tygodniu.

Codzienny trening – osoba początkująca

Osoby początkujące zwykle po swoich treningach na siłowni doświadczają dużego zmęczenia, a przede wszystkim dużej bolesności mięśni. Z tego powodu potrzebują 2-3 dni na regenerację przed następnym treningiem. Duży poziom zmęczenia w postaci uszkodzenia mięśni i dużego stresu oksydacyjnego sprawiają, że codzienne trenowanie nie jest optymalne dla początkujących. Może to prowadzić do dalszego zmęczenia układu nerwowego, co nie spowoduje zaangażowania odpowiednich jednostek motorycznych, przez co trening będzie nieefektywny.  Poza częstotliwością treningów na regenerację wpływa również dieta (zdrową dietę oferuje np. catering Wrocław).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here