łazienka

Kiedy stajemy przed decyzją czy rozdzielać łazienkę od wc czy jednak połączyć te pomieszczenia, wybór może nie być tak oczywisty jak byśmy chcieli. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Które rozwiązanie wybrać? Magda Knappe: projektant wnętrz pomoże  rozważyć je i szczegółowo zrozumieć tę kwestię.

Łazienka połączona z wc jest tańsza

Oszczędność pieniędzy jest często podstawowym czynnikiem przy wyborze opcji łączenia łazienki z wc. W takim przypadku nie będziesz musiał wydawać pieniędzy na dodatkowe wykończenie dwóch ścian i nie będziesz musiał ponosić kosztów drugich drzwi.

Przy remoncie i łączeniu łazienki z wc oczywiście będziesz musiał wydać pieniądze na wyburzenie ściany między toaletą a łazienką, ale w dalszej perspektywie remont zawsze wyjdzie taniej.

Oddzielna łazienka jest odpowiednia dla dużej rodziny

Jak duża rodzina może mieszkać w małym mieszkaniu?

Wiele dużych rodzin preferuje oddzielne układy łazienek, aby zminimalizować lub nawet zmniejszyć pojawianie się kolejek.

Jest to szczególnie ważne, gdy ludzie o podobnym harmonogramie mieszkają pod tym samym dachem. Na przykład, gdy wszyscy rozpoczynają poranne przygotowania w tym samym czasie, oddzielna łazienka pozwala przynajmniej częściowo rozładować domowe “korki”.

Łazienka połączona  z wc oszczędza miejsce

W wielu małych mieszkaniach liczy się każdy centymetr kwadratowy. Jeżeli w wyniku wyburzenia ściany możliwe jest powiększenie przestrzeni, to pozwala to na bardziej efektywne jej wykorzystanie.

Na przykład możliwe jest uzyskanie bardziej funkcjonalnego wnętrza i wygospodarowanie miejsca na przechowywanie. Połączona łazienka zawsze będzie bardziej przestronna niż dwa oddzielne małe pomieszczenia.

W przypadku połączenia pomieszczeń będzie nam też łatwiej wybrać materiały wykończeniowe. Pamiętaj, że przyjemniej jest kąpać się w bardziej przestronnym pokoju.

Może Cię też zainteresować: https://www.plotki.pl/mala-lazienka-jak-przechowywac-rzeczy-w-lazience/

W łazience o podzielonym układzie zapachy są mniej wyraźne

Nawet najbardziej zaawansowany układ wentylacyjny oraz odświeżacz powietrza nie poradzą sobie od razu z nieprzyjemnymi zapachami, więc dla niektórych rodzin jedyną akceptowalną opcją może być oddzielne wc. W większym stopniu dotyczy to rodzin trzyosobowych, gdy oba pomieszczenia higieniczne mogą być jednocześnie potrzebne.

Dodatkowo, wentylacja sprawdzi się znacznie wydajniej na niewielkiej powierzchni, dlatego choć nie od razu, szybko zlikwiduje zapach, który już nie zdezorientuje członków rodziny.

Łazienka połączona z wc pozwala na umieszczenie większej ilości dodatkowych mebli i sprzętów

W zależności od potrzeb rodziny i jej składu opcja ta pozwala na umieszczenie w pomieszczeniu higienicznym prysznica lub wanny, dodatkowej umywalki, bidetu, pralki, a także kosza na pranie i funkcjonalnych mebli.

Dla niektórych osób wygodniej jest zebrać wszystkie kosmetyki i artykuły higieniczne w jednym miejscu, aby nie przenosić się z pomieszczenia do pomieszczenia.

W łazience o osobnym układzie drzwi są niewygodnie rozmieszczone

Gdy łazienka i wc to osobne pomieszczenia, często jedne z drzwi są tak umiejscowione, że w pozycji otwartej blokują drzwi z sąsiedniego pomieszczenia lub uderzają o siebie i powodują hałas.

W rezultacie te drzwi często wymagają napraw, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Wybór rodzaju układu zależy od wielu czynników, dlatego trudno z całą pewnością stwierdzić, że jakakolwiek opcja jest jednoznacznie korzystniejsza. Każda rodzina ma swoje przyzwyczajenia, ilość osób korzystających z łazienki, możliwości finansowe oraz preferencje. Ważną rolę odgrywa również wielkość mieszkania. Dla małej rodziny mieszkającej w małym mieszkaniu połączona łazienka może być najlepszą opcją, jeśli oczywiście ta opcja odpowiada każdemu domownikowi.

Zobacz również artykuł: https://projektowaniewnetrz24.eu/jak-urzadzic-mala-lazienke

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here