encyklopedia dziecięca - czym się wyróżnia?

Encyklopedie dla dzieci to nic innego jak kompendium wiedzy, zapisane w formie haseł i ilustracji. Dzięki encyklopedii każdy z nas może wyszukać ważne informacje w krótkim czasie. Encyklopedia obejmuje zbiór wiadomości z wielu dziedzin wiedzy lub wyłącznie z jednej dyscypliny.

Wyszukiwanie informacji w encyklopedii ułatwia ułożone w kolejności alfabetycznej pojęć. Każde pojecie jest zapisany wytłuszczoną czcionką lub jest zilustrowane, żeby było łatwiej je znaleźć.

Jakie cechy, powinna mieć odpowiednia encyklopedia dla dzieci?

Encyklopedia dla dzieci, musi posiadać określone cechy, żeby sprawdziła się u dziecka. Jakie?

Opisane obrazki – małe dzieci nie potrafią jeszcze czytać. Podczas przeglądania encyklopedii, dziecko skupia swoją uwagę na ilustracjach. Zadaje wiele pytań, na które rodzic nie zawsze jest w stanie odpowiedzieć. Na przykład nie każdy rodzic zna wszystkie nazwy dinozaurów. Opisy są wtedy bardzo pomocne.

Obrazki powinny być dołączone do tekstu – to co jest opisane w tekście powinno być przedstawione na obrazku. Czemu? Ponieważ są takie rzeczy, które ciężko dokładnie opisać.

Encyklopedie dla dzieci

Ciągły tekst – podział większość encyklopedii dla dzieci, które znajdują się na rynku jest taki, że każda strona jest poświęcona konkretnemu tematowi. Do tego tematu dołączone są ciekawostki, daty, wykresy. Dla dzieci, które potrafią czytać, taki podział jest odpowiedni. Natomiast jeżeli rodzic czyta dziecku, które jeszcze samodzielnie nie czyta, takie dziecko nie wie, że rodzic raz czyta górną część strony, raz dolną, a raz wykres. Maluchowi ciężko jest nadążyć, za tematami które cięgle się zmieniają. Tekst powinien być napisany spójnie.

Co to znaczy? Powinien być napisany w taki sposób, żeby tworzył całość, a zawierał tylko jedną czy dwie dodatkowe informacje w ramkach. Taki układ łatwiej zrozumieć dziecku i łatwiej jest mu za nim podążać.

Liczby – małe dzieci nie bardzo znają się na liczbach. Ciężko im sobie wyobrazić ile to rok, ile metr, czy kilometr. Encyklopedia dla dzieci zawierają wiele, dat pomiarów itd. Żeby dziecko mogło zrozumieć dane pojęcie, w encyklopedii powinno być umieszczone porównane.

Przykład: w encyklopedii jest napisane, że dinozaur ma 6 m wysokości. Dziecko, które to przeczyta nie będzie wiedziało ile to jest na dobrą sprawę. Jeżeli umieścimy porównanie, dinozaur ma 6 metrów wysokości, co sprawia że mógłby zajrzeć przez okno na trzecie piętro, dziecko wtedy mniej więcej może porównać sobie tą wysokość.

Przeczytaj też: http://www.rebeliakultury.pl/podreczniki-szkolne-gdzie-najlepiej-je-kupic/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here