Suplementy dla wegetarian - czy są konieczne?

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na przejście na wegetarianizm. Decyzja o porzuceniu spożywania mięsa może być uwarunkowana względami ideologicznymi, dbałością o zdrowie lub chęcią utraty nadmiaru kilogramów. Często jednak osoby, które decydują się na taki krok, spotykają się z opinią, że zabraknie im cennych witamin oraz innych składników odżywczych. Czy rzeczywiście? Czy przyjmowanie suplementów dla wegetarian jest konieczne? Co powinno znaleźć się w ich składzie? Postarajmy się znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Różnorodność posiłków podstawą zdrowego żywienia

Wegetarianie bardzo często obawiają się, że ich dieta nie pozwoli im dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin czy minerałów. W sieci możemy bowiem znaleźć sporo informacji na ten temat. Czy jednak oznacza to, że są one prawdziwe? Na szczęście, nie do końca – niejeden wegetarianin może bowiem odżywiać się zdrowiej niż osoba, która nie przestrzega żadnej diety. Unika on bowiem dań i produktów, które mogą przyczyniać się do rozwoju cukrzycy lub zwiększenia poziomu złego cholesterolu. Dlatego też każda osoba, która przechodzi na dietę wegetariańską, powinna pamiętać przede wszystkim o tym, jak istotna jest różnorodność produktów w codziennym menu. Im bardziej urozmaicone posiłki będziemy spożywać, tym mniejsze ryzyko powstawania niedoborów.

Jakich składników mogą potrzebować wegetarianie?

Nie da się jednak ukryć, że osoby na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej są bardziej narażone na powstawanie niedoborów witamin, minerałów i tłuszczy, co może odbić się na ich zdrowiu. Wśród witamin, którym brakuje wegetarianom i weganom, najczęściej wymienić można witaminy B12 (która znajduje się głównie w mięsie oraz produktach odzwierzęcych) oraz witaminy D. Obie mają ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, dlatego też ich suplementacja bywa konieczna. 

Poza tym w diecie wegetarian bardzo często brakuje pierwiastków takich jak sód, cynk i potas, a także niezwykle ważnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. To właśnie te substancje znajdziemy w suplementach dla wegetarian.

Suplementy dla wegetarian – czym się charakteryzują?

Na rynku możemy obecnie znaleźć szeroką ofertę suplementów dla wegetarian i wegan. Co wyróżnia je spośród innych preparatów witaminowych i wzmacniających, dostępnych np. w aptekach? Przede wszystkim jest to źródło pochodzenia substancji odżywczych, witamin i minerałów. Suplementy dla wegetarian nie zawierają bowiem składników odzwierzęcych, nie są również testowane na zwierzętach. Dzięki temu nawet osoby, które zmieniły swoją dietę ze względów światopoglądowych, mogą stosować je z powodzeniem. W ich składzie znajdziemy bowiem przede wszystkim wyciągi z roślin.

Dlaczego nie należy przesadzać ze stosowaniem suplementów?

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że osoby, które decydują się na rezygnację z mięsa, ale mimo to dbają o to, by ich dieta była jak najbardziej urozmaicona, nie muszą przejmować się niedoborami witamin oraz innych składników odżywczych. Jeśli jednak odczuwamy niepokojące objawy, warto skonsultować się ze specjalistą, który podpowie nam jak uzupełniać niedobory wynikające z rodzaju diety. Robienie tego na własną dietę może doprowadzić do sytuacji odwrotnej, czyli nadmiaru witamin w organizmie, który również nie jest wskazany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here