Gotu Kola – pradawne ziele o cudownych właściwościach

0
2496

Gotu Kola zwana wąkrotą azjatycką to zioło stosowane już od czasów starożytnych. Roślina ta wykazuje znakomite działanie na pracę mózgu, czy też regenerację organizmu. Wspomaga leczenie stanów zapalnych oraz ran. Coraz chętniej jest ona wykorzystywana podczas leczenia schorzeń neurologicznych w podeszłym wieku.

Skąd wzięła się Gotu Kola?

Gotu Kola (Centella asiatica) to zioło odkryte tysiące lat temu. Występowało ono w dużych ilościach w rejonach tropikalnych i subtropikalnych. To właśnie stąd nazwa tej rośliny – Centella to łacińska odmiana słowa Centrum, które oznacza liczbę sto. Jest to najlepszym potwierdzeniem tego, że zioło było powszechnie dostępne. Szczególnie dobrze rozwija się ono w klimacie wilgotnym i gorącym. Roślina często rozwija się wokół kamieni lub wysokich skał (powyżej kilkaset m n.p.m). Trzeba wspomnieć o tym, że wygląd zioła w dużym stopniu uzależniony jest od tego, w jakim rejonie rośnie. Odmienny fenotyp mają liście – mogą być one cieńsze lub grubsze. Korzeń niemal zawsze wygląda tak samo. Jest on dość gruby i posiada liczne czerwone rozgałęzienia.

Jak działa Gotu Kola?

Gotu Kola to roślina uznawana za adaptogen. Żeby lepiej zrozumieć jej działanie należy wytłumaczyć, czym są adaptogeny. Są to substancje, które kojąco działają na układ nerwowy. Sprawiają, że bodźce stresowe znacznie słabiej oddziałują na organizm człowieka. Mniej sytuacji wywołuje u nas nieprzyjemne napięcie, czy też lęk. Przekłada się to na m.in. lepszą pracę mózgu, czy też poprawę koncentracji.

Gotu Kola usprawnia przesył sygnałów do mózgu, dzięki czemu możemy lepiej skupić się na wykonywanym zadaniu. Roślina usprawnia również pracę układu krążenia, co przekłada się na wyższą wydolność fizyczną i umysłową. Dodatkowo przyspiesza ona regenerację skóry, a tym samym gojenie rań, odparzeń, stanów zapalnych itd. Gotu Kola wykazuje również działanie detoksykujące. Eliminuje ona z organizmu toksyny i szkodliwe związki, co zaś przekłada się na lepszą pracę narządów wewnętrznych. Zioło hamuje powstawanie wolnych rodników, czy też starzenie się skóry. Aktywuje ono kolagen, który odpowiada za jej prawidłowe napięcie (szczególnie w okolicach oczu, nosa, ust). Gotu Kola to także źródło cennych witamin m.in. K, C, A, olejków eterycznych.

Zastosowanie Gotu Kola

Gotu Kola stosowana jest w stanach niepokoju i podwyższonego stresu. Dzięki temu, że zmniejsza stymulację układu nerwowego może być stosowana, jako wsparcie podczas leczenia depresji. Zioło poprawia pracę mózgu – z tego powodu często stosuje się je podczas leczenie choroby Alzheimera. Dodatkowo wzmacnia ono naczynia krwionośne, przez co doskonale sprawdza się w przypadku osób cierpiących na choroby układu krążenia.

Gotu Kola zwiększa regenerację całego organizmu, więc rekomendowana jest w szczególności osobom prowadzącym aktywny tryb życia lub profesjonalnie trenującym. Przyspiesza syntezę kolagenu, co bezpośrednio przekłada się na efektywniejszą regenerację mięśni, stawów oraz kości. To świetne wsparcie w przypadku kontuzji.

Gotu Kola jest dziś coraz częściej wykorzystywana w Europie. O jej rosnącej popularności świadczy chociażby fakt, że nawet w Polsce swoją działalność prowadzi producent tego adaptogenu (https://mothersprotect.com/produkt/gotu-kola/)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here