Zalety posiadania psa lub kota

Posiadanie zwierzęcia jest sporym obowiązkiem, ale też źródłem wielu korzyści. Mieszkanie z czworonogiem może być świetnym rozwiązaniem zarówno dla większych rodzin z dziećmi, jak i dla osób mieszkających samotnie. Jakie są największe zalety posiadania własnego pupila?

Przyjaciel na dobre i na złe 

Psy i koty niezaprzeczalnie przywiązują się do swoich właścicieli. Pozostawione na dłuższy czas samotnie w domu, mogą tęsknić i odczuwać lęk. Więź tworzona z pupilem jest lecznicza – liczne badania wskazują na to, że ludzie posiadający zwierzęta cieszą się lepszą kondycją emocjonalną, niż ci mieszkający samotnie. Towarzystwo czworonoga może być istotnym elementem powrotu do równowagi psychicznej w sytuacji doświadczenia nagłej straty lub innej tragedii życiowej. Obcowanie ze zwierzęciem często jest rekomendowane osobom borykającym się ze stanami depresyjnymi. Głaskanie, przytulanie oraz nawiązywanie relacji z czworonogiem wpływa na obniżenie się poziomu kortyzolu (hormonu stresu) we krwi, a także może doprowadzić do wytwarzania się endorfin. 

Towarzystwo w aktywności 

Posiadanie zwierzęcia często stanowi motywację do częstszej aktywności fizycznej. Pies wymusza na swoim właścicielu regularne spacery (w zależności od rasy, będzie potrzebował on różnej dawki ruchu). Właściciel powinien być nastawiony na to, że na spacery przeznaczony co najmniej godzinę dziennie. Jeśli na co dzień prowadzi on głównie siedzący tryb życia, może być to świetną odskocznią i motywacją do tego, aby bardziej zadbać o swoje zdrowie fizyczne. Wieczorne lub poranne przechadzki mogą zamienić się w trening biegowy, z którego skorzysta zarówno pies, jak i jego opiekun. 

Warto również wspomnieć o tym, że wyprowadzanie czworonoga na smyczy nie odnosi się wyłącznie do psów – koty również mogą zostać nauczone wychodzenia na spacery (najlepiej, oczywiście, w niezbyt głośne i mało ruchliwe miejsca). Wymaga to cierpliwości w stosunku do pupila i regularnej nauki, jednak efekt w postaci wspólnych przechadzek jest jak najbardziej możliwy do osiągnięcia. 

Szerszy krąg znajomych 

Mało co łączy tak ludzi, jak psy i koty. Wspólne tematy do rozmów, a także wyjścia na spacery tworzą okazje do nawiązywanie nowych znajomości. Może być to szczególnie cenne w przypadku osób, które dopiero co przeprowadziły się w nowe miejsce lub po prostu pragną poszerzyć krąg swoich znajomych. 

Bibliografia: