Grzybica pochwy to bardzo częsta przypadłość, atakująca kobiety. Szacuje się, że 75% pań doświadczyło jej objawów. Candida Albicans, a więc grzyb, który wywołuje chorobę, jest naturalnie obecny w ludzkim organizmie. W sprzyjających dla siebie warunkach rozwija się w pochwie, powodując infekcję.

Co sprzyja rozwojowi grzybicy?

Do rozwoju grzybicy najczęściej dochodzi w sytuacji, gdy organizm kobiety jest osłabiony. Antybiotykoterapia, anemia, cukrzyca i inne choroby, osłabiające odporność, sprzyjają infekcji pochwy. Kolejną przyczyną może być antykoncepcja hormonalna lub zaburzenia hormonalne. Dochodzi wówczas do zaburzenia flory bakteryjnej w układzie płciowym, co osłabia bariery ochronne organizmu. Grzybicy pochwy możemy jednak nabawić się również inaczej: podczas wizyty na basenie, w saunie, czy publicznej toalecie, przez używanie cudzych ręczników, nieprawidłową higienę, ciasną, nieprzewiewną bieliznę, częstą zmianę partnerów seksualnych i stres.

Objawy grzybicy

Jednym z pierwszych objawów grzybicy jest swędzenie, pieczenie, a nawet ból pochwy. Pojawiają się upławy o białym lub żółtawym kolorze i serowatej konsystencji. Może dojść do obrzmienia i zaczerwienienia warg sromowych. Pojawić się może również nieprzyjemny zapach z pochwy i ból w czasie stosunku.

Kolejna ważna sprawa to cykl miesiączkowy kobiety. Co trzeba o nim wiedzieć? Wbrew pozorom, jego znajomość nie tylko ułatwia zajście w ciążę. Obserwacja cyklu pozwala również szybko rozpoznać, że w naszym organizmie dzieje się coś złego. Nieprawidłowa zmiana wydzieliny z pochwy i upławy, to znak, że należy udać się do lekarza.

Jak zapobiegać grzybicy?

Przede wszystkim należy dbać o mikroflorę pochwy. W tym celu warto stosować probiotyki ginekologiczne. Mogą być stosowane w formie nawilżających globulek dopochwowych, zawsze wtedy, gdy jesteśmy narażone na infekcję. Odpowiednia higiena, bawełniana bielizna, płyny do higieny intymnej, zawierające kwas mlekowy, to kolejne sposoby zabezpieczenie się przed objawami grzybicy. Choć jej leczenie zwykle nie jest skomplikowane, zdarza się, że grzybica często nawraca. Może to wynikać z niewyleczonej do końca infekcji lub z faktu, że nosicielem grzybicy jest nasz partner. W takiej sytuacji on również musi poddać się leczeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here