Ile jest gospodarstw w Polsce

Polska widziana z lotu ptaka przypomina siatkę utkaną z pól, które od czasu do czasu osłaniane są plamami lasów. Gospodarstwa rolne nastawione na produkcję roślinną są bowiem w naszym kraju niezwykle popularną gałęzią rolnictwa. Zarówno te nastawione wyłącznie na uprawę roślin, jak i te, w których prowadzona jest też produkcja zwierzęca.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, liczba gospodarstw w Polsce stale rośnie. Ponad 12 tys. z nich to duże gospodarstwa rolne, czyli mające co najmniej 100 ha użytków rolnych. Udział wielkopowierzchniowych gospodarstw rośnie we wszystkich województwach.

Prowadzenie zarówno dużego gospodarstwa, jak i gospodarowanie na mniejszym areale wymaga stałej kontroli, poszerzenia wiedzy, i co istotne w przypadku nastawienia na produkcję roślinną, śledzenia cen zbóż. 

Jakie zboża uprawia się w Polsce?

Uprawa zbóż według województw w Polsce:

  • żyto – mazowieckie, łódzkie, lubuskie, świętokrzyskie, pomorskie, wielkopolskie;
  • pszenica – dolnośląskie, lubelskie, opolskie;
  • jęczmień – dolnośląskie, zachodniopomorskie, warmińsko-mazurskie;
  • owies – podlaskie, małopolskie, mazowieckie;
  • rośliny pastewne – warmińsko-mazurskie, podkarpackie i małopolskie;
  • rzepak – opolskie, zachodnio-pomorskie, dolnośląskie.

Oprócz uprawy zbóż w gospodarstwach nastawionych na produkcję roślinną popularna jest też uprawa jagód, porzeczek i malin. Wielu rolników jako dodatkowy sposób uzyskania dochodu wybierają sadownictwo.

Gdzie i jak śledzić ceny zbóż?

Śledzenie cen zbóż, roślin pastewnych oraz owoców i warzyw jest koniecznością w wypadku gospodarstw skoncentrowanych na produkcji roślinnej. Na szczęście nie jest to trudne, bowiem Internet oferuje stale aktualizowane cenniki zbóż i innych roślin. Dodatkowo strony internetowe oprócz notowań cen zbóż oferują też wiele dodatkowych informacji z sektora rolniczego.

Co ma wpływ na ceny zbóż?

Zasadnicze czynniki mające wpływ na ceny zbóż to:

  • pogoda – najbardziej oczywisty czynnik. Ma wpływ na wielkość plonów, zasiewów, nawożenia i wszystkich innych prac na roli;
  • konkurencja – warunki eksportowe i importowe;
  • produkcja biopaliw – jej popularyzacja ma wpływ na popyt zbóż i innych roślin uprawnych – przede wszystkim kukurydzy.

Czy warto nastawić się na produkcję roślinną?

Gospodarstwa w Polsce są dość rozdrobnione. Najmniejsze z nich zwykle prowadzą niewielką produkcję, zarówno roślinną jak i zwierzęcą. Wielu, szczególnie młodych gospodarzy, staje przed dylematem „czy opłaca się nastawić jedynie na produkcję roślinną?”. Niestety polscy rolnicy nie są optymistami. Wielu z nich, jak wynika z danych GUS, jest zdania, że prowadzenie gospodarstwa rolnego nie jest opłacalne. Jednak więcej optymistów jest wśród właścicieli gospodarstw, którzy nastawili się na uprawę roślin. Dane Urzędu pokazują, że nieco ponad 10 proc. z nich uważa, że taki rodzaj produkcji jest opłacalny. Trudno jest więc jednoznacznie odpowiedzieć na postawione wcześniej pytanie. Na pewno jednak przed tymi, którzy zdecydują się na tę gałąź rolnictwa staje wiele wyzwań, ale też możliwość rozwoju i co za tym idzie zysku z produkcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here