Prawidłowa higiena jamy ustnej jest niezbędna aby zachować zdrowy i piękny uśmiech. Zadbane zęby pozwolą nam utrzymać dobre samopoczucie i pewność siebie. Profilaktyka domowa powinna być wspomagana przez regularne wizyty u stomatologa. Dowiedz się, jak należy dbać o higienę jamy ustnej.

Szczotkowanie zębów

Aby skutecznie dbać o zęby należy opanować prawidłową technikę szczotkowania uzębienia. Najlepiej wybierać pasty do zębów, które zawierają naturalne wapno z dodatkową witaminą D. Pasta powinna zawierać fluor, który jest kluczowy dla prawidłowej pielęgnacji zębów. Aby nie podrażnić dziąseł najlepszą opcją jest miękka lub średniej twardości szczoteczka. Zbyt energiczne czyszczenie zębów lub zbyt twarda szczoteczka może podrażnić dziąsła i odsłonić szyjki zębów. A to jest najczęstszą przyczyną nadwrażliwości uzębienia. Szczoteczkę powinniśmy wymieniać średnio co 3 miesiące. Badania pokazują, że nowa szczoteczka usunie więcej płytki nazębnej niż ta używania dłużej niż kwartał.

Pamiętaj, aby szczególną uwagę zwrócić na zęby mądrości oraz siódemki. Rosną one w miejscach, które jest najtrudniej wyczyścić, a bardzo często właśnie tam chowają się resztki jedzenia, które mogą być przyczyną demineralizacji szkliwa.

Płyn do płukania zębów

Po szczotkowaniu zębów warto jeszcze użyć płynu do płukania jamy ustnej. Podobnie jak pasta, płyn również powinien zawierać fluor. Unikaj z kolei preparatów posiadających w składzie alkohol. Płukanie pozwoli usunąć resztki jedzenia, zmniejszy ilość flory bakteryjnej. Dobrą praktyką jest także płukanie zębów wodą, jeżeli po posiłku nie mamy możliwości umycia zębów.

Nitkowanie zębów

Mycie i płukanie zębów to nie wszystko, aby skutecznie dbać o zęby. Powyższe działania powinno uzupełnić się czyszczeniem powierzchni międzyzębowych. Z tego względu powinno używać się nici do czyszczenia zębów. Jest to najlepszy sposób na utrzymanie higieny powierzchni stycznych zębów.

Weź około 30 cm nici dentystycznej, pozostawiając odległość między palcami 2-2,5 cm. Delikatnie przesuwaj nitkę zagiętą wokół zębów. Uważaj, aby nie zranić dziąseł. Krwawiące dziąsła mogą być oznaką zapalenia, tudzież zbyt energicznego czyszczenia ich nitką.

Regularne wizyty u stomatologa

Wizyty kontrolne u dentysty są niezbędne dla zachowania zdrowych zębów. Lekarz usunie osad, kamień oraz skontroluje czy nie ma żadnych ubytków wymagających leczenia. Zaleca się kontrole raz w roku, albo co 6 miesięcy, jeżeli masz problemy z uzębieniem. Lekarz również może udzielić Ci szczegółowych rad jak szczotkować i nitkować zęby oraz poleci najlepsze do tego preparaty.

Źródło: Bianco – Dentysta Wilanów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here