Jak działa silnik samochodu

W dzisiejszych czasach bardzo wiele osób uważa, że silnik samochodu, to bardzo skomplikowane urządzenie, które działa na bardzo tajemniczym mechanizmie. Prawda jest jednak zupełnie odwrotna. Mechanizm działania silniku samochodowego jest bardzo prosty i opiera się na kilku mało skomplikowanych zasadach.

Każdy z nas po otwarciu maski samochodowe, jest w stanie bardzo szybko odnaleźć silnik, jednak mało kto wie co tak naprawdę on skrywa i co najważniejsze na jakich zasadach działa. Silnik jak powszechnie wiadomo jest prawdziwym sercem każdego auta, dlatego też każdy szanujący się kierowca powinien wiedzieć jak działa. Warto wspomnieć również i o tym, że na naszym rynku jest masa różnorodnych silników, ale zdecydowana większość z nich opiera się na jednym głównym schemacie, który warto poznać.

W przypadku klasycznych silników, które spalają benzynę lub ropę, całą pracę wykonuje tłok, który porusza się rytmicznie w cylindrze na zasadzie tzw. „wsuwania i wysuwania”. Najważniejszym zadaniem tłoka jest oczywiście tłoczenie w obydwie strony. Aby powstała praca, tłok musi wykonać aż 4 ruchy w cylindrze. Na samym początku tłok zasyca powietrze przez specjalny zawór ssący. Jeżeli powietrze zostanie zassane to zawór się zamyka. Następnie tłok mocno ściska powietrze w cylindrze podnosząc się stopniowo do góry. Do sprężonego w ten sposób powietrza przedostaje się od góry paliwo, albo następuje iskra, która w konsekwencji powoduje wybuch. Po eksplozji tłok automatycznie spada w dół i przygotowuje się do kolejnego ruchu (suwu) w górę. W przypadku wybuchu pojawia się oczywiście dym, który w tym momencie wypychany jest przez zawór wylotowy.

Energia wybuchu zamieniana jest w pracę. Ruch naszego tłoka połączony jest bezpośrednio z korbowodem, który powoduje zakręcenie wałem korbowym. Wał ten wprawia oczywiście w ruch cały zespół napędowy, który porusza kołami samochodu. Standardowy silnik posiada kilka tłoków oraz cylindrów, dzięki czemu jest w stanie dostarczyć nam odpowiednią ilość energii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here