Tajemnice wszechświata

Wszechświat to odległe dla nas miejsce, które pomimo wielu badań i doświadczeń nadal w dużej mierze pozostaje tajemnicą, Podobno rozciąga się w nieprzerwany sposób i może trwać wiecznie. Jak na tę przestrzeń spoglądają naukowcy? Jakie są największe tajemnice wszechświata?

Teoria unifikacji

Nad wszechświatem pochylali się: Newton, Einstein oraz Heisenberg. Każdy z tych znamienitych fizyków stworzył własną teorię, a współcześni postanowili połączyć klasykę, relatywizm i fizykę kwantową w jedność. Teoria unifikacji łączy trzy w wielu miejscach odmienne teorie, tworząc kompleksowe założenia fizyczne. Podstawą teorii unifikacji jest przewidywanie rozpadu protonu — niestety do dnia dzisiejszego nie zaobserwowano takiego procesu.

Kilka współistniejących światów

Naukowcy twierdzą, że możliwe jest istnienie światów równoległych. Chociaż ta myśl wydaje się prawdziwym science fiction, jest ona tematem prac wielu dziedzin, począwszy od fizyków, poprzez kosmologów po matematyków. Według nich są przesłanki, które mogą świadczyć o takim stanie rzeczy, chociaż w praktyce nie ma na to najmniejszych dowodów.

Koniec świata bez końca

Temat końca świata powraca do nas niczym niechciany bumerang. Rzeczywiście koniec świata jest zagadnieniem intrygującym i jednocześnie uznawanym za pewnik. Nikt jednak nie jest w stanie precyzyjnie określić, kiedy miałby nastąpić, natomiast powstają konkretne teorie opisujące, w jaki sposób to się stanie. Jedna z nich przewiduje, że wszechświat poprzez swoją nieustanną ekspansję tak się rozszerzy, że materia i energia staną się jednolitym pyłem przybierającym postać chmury. Inna teoria przewiduje wielki wybuch, który będzie wynikiem przyciągnięcia przez grawitację całej materii i skurczenia się wszechświata do niewielkiego punktu.

Wybuch początku

Wybuch to coś, co niezmiennie przyświeca różnym teoriom dotyczącym wszechświata. Do tej pory nieodgadnione jest samo jego powstanie. Jedna z teorii mówi, że wszechświat powstał w wyniku wybuchu będącego wynikiem ekspansji energii i materii z punktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here