Znajomość języka niemieckiego stanowi jedną z najbardziej pożądanych kompetencji, wymaganych przez pracodawców na całym świecie. Przydaje się ona w szczególności przy poszukiwaniu pracy w krajach niemieckojęzycznych – znacznie przyspiesza ten proces. W przypadku, gdy mamy kilka miesięcy na naukę komunikatywnego języka niemieckiego najlepiej zacząć od nauki słówek, np. związanych z pracą i codziennym życiem. Wówczas należy nastawić się na intensywny i czasochłonny wysiłek intelektualny.

Język niemiecki jest uznawany za język stosunkowo prosty, jednakże trudność mogą sprawić długie słowa oraz skomplikowane konstrukcje składniowe.

Nauka słówek i zwrotów po niemiecku

Wówczas, gdy mamy mało czasu na przyswojenie języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym, najlepiej zacząć od nauki słówek i zwrotów, przydatnych np. przy poszukiwaniu pracy, wynajmie mieszkania czy zakupach w sklepie. Dodatkowo można opanować podstawowe czasowniki, w tym również czasowniki nieregularne po niemiecku.  Dobrym sposobem na naukę słówek z niemieckiego są fiszki – małe karteczki, występujące w wersji tradycyjnej (papierowej) i multimedialnej (elektronicznej). Dla ułatwienia można na przykład skorzystać z aplikacji mobilnej Fiszkoteka, która jest opcją polecaną dla osób, które chcą uczyć się np. podczas jazdy autobusem miejskim.

Tworzenie środowiska językowego

Istotnym elementem nauki słówek z niemieckiego jest tworzenie środowiska językowego, czyli otaczanie się językiem ze wszystkich możliwych stron. Szczególnie popularnym rozwiązaniem jest oglądanie filmów po niemiecku – można zacząć od oglądania filmów z napisami: najpierw polskimi, a następnie niemieckimi.  Na początkowym etapie nauki zaleca się wybór filmów ze stosunkowo prostym językiem, należy unikać słownictwa specjalistycznego np. medycznego czy prawniczego. Dodatkowo można czytać książki po niemiecku – najlepszą opcją jest rozpoczęcie tej przygody od książek, napisanych uproszczonym niemieckim. Tego typu pozycje zostały stworzone specjalnie z myślą o osobach uczących się języków obcych. Można również sięgnąć po książki dla dzieci.

zobacz również: Nauka języków obcych online

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here